İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prof. Dr. Fethi Vecdet Erkun (1918-2010)

Türk ulusunun yetiştirdiği mümtaz evlat, Macar ulusunun büyük dostu, bilim adamı, deneyimli bürokrat Fethi Vecdet Erkun, 16 Ekim 1918 tarihinde dünyaya gelmiştir. İzmir Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirmiş; İstanbul’da Tıp Fakültesi’nde tahsil görürken, Millî Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yurtdışı öğrenim burs sınavına katılarak Macaristan’da eğitim görmeye hak kazanmıştır. Böylece, Erkun, 1937-1943 yılları arasında Budapeşte Macar Kraliyeti József Nador Teknik Üniversitesi Tarım Fakültesi’nde tahsil görmüş, mera ıslah çalışmaları ve yem bitkileri konusunda uzmanlaşmıştır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Profesörlük ünvanını kazanmış ve Tarım Bakanlığı’nda üst düzey çeşitli görevlerde bulunmuştur. Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Teşkilatı (FAO)’nın Roma’daki merkezinde uluslararası uzman olarak çalışmıştır. 1993 yılında, Macaristan’ın Demir Perde’den ayrılmasının ardından Türkiye ile dostluk bağlarını geliştirmek amacıyla Türk- Macar Dostluk Derneği’ni kurmuştur. Erkun, kendi kaleminden derneğimizin kuruluşuyla ilgili şunları aktarmaktadır:

“1989 yılında sevgili dostumuz Timea Gal ile Ankara’da tanıştım. O beni Bulvar Palas Oteli’nde Macar Büyükelçiliği ile yapılan bir toplantıya götürdü. Bu toplantıda Büyükelçi ile elçilik mensuplarından çok kıymetli diplomat ve Türk dostu, gerçek dost Pap Laszlo ile tanıştım. O beni yeni tayin olan Büyükelçi Türkolog Prof. Dr. Vásary István ile tanıştırdı. Böylece Macar Büyükelçiliği ile irtibatım kuruldu. Bu arada Prof. Dr. Hasan Eren, Prof. Dr. Şerif Baştav ve ben bir Türk-Macar Dostluk Derneği kurmak üzere teşebbüse geçtik. Dışişleri Bakanlığı bu teşebbüsümüzü memnuniyetle kabul etti. Toplantı yerimiz yoktu. Sayın Pap bize Prof. Dr. Anıl Çeçen’in bürosunu tavsiye etti. Anıl Çeçen dostumuzla çalışmaya başladık. Beni Türk-Macar Derneği’nin kurucu başkanlığına seçtiler. Anıl Bey de II. Başkan oldu. Derneği 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurduk.”

19 Ekim 1996 tarihinde dönemin Macaristan Büyükelçisi Dr. Kéry György tarafından kendisine 1596 sayılı beratla Macar Cumhuriyet Nişanı verilmiştir. Erkun’un kendi uzmanlık alanında yayınladığı eserlerin haricinde Macaristan ve Macar kültürü üzerine yazdığı eserler de mevcuttur: Öğrenim gördüğü yıllarda edindiği izlenimleri anlattığı Budapeşte’den Ankara’ya isimli anı kitabı derneğimizden, (Bu eseri Macarca’ya da çevrilmiştir), Atatürk’ün vefatının Macaristan’daki yankılarını anlatan derleme çalışması Atatürk Araştırma Merkezi’nden yayınlanmıştır. Bunları haricinde, 1935 yılında Macar yazar ve gazeteci Rezsö Szirmai’nin dünya liderleri kapsamında kaleme aldığı eserinin Atatürk ile ilgili bölümünden oluşan, Atatürk’ü ve kendisinin Latife Hanım’a olan aşkını romantik bir şekilde öyküleştirerek okuyucuyla paylaştığı kitabını Türkçe’ye kazandırmıştır.

Türk-Macar dostluğunun yılmaz destekçisi Prof. Dr. Fethi Vecdet Erkun, 19 Ekim 2010 tarihinde 92 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Erkun’un cenaze törenine ailesi, yakınları, Profesör’ün dostlarının yanı sıra Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi István Szabó ve Büyükelçilik mensupları da katılmışlardır.

Derneğimizin Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Vecdet Erkun İle Söyleşi

Genelkurmay ATASE Başkanlığı yetkililerinin, Türk-Macar kardeşliğinin yılmaz bekçisi; derneğimizin kurucusu, 2010 yılında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Vecdet Erkun ile yaptıkları röportajı okumak için tıklayınız.