İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amacımız ve Misyonumuz

Türk-Macar Dostluk Derneği Bakanlar Kurulu’nun 6 Haziran 1992 ve 92/3169 sayılı kararı ile Ankara’da kurulmuştur. Derneğimiz

– Türk ve Macar ulusları arasındaki geleneksel dostluk ve kültürel ilişkileri geliştirmeyi,
– Türk ve Macar toplumları arasındaki bilimsel, sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin ilerlemesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bu amaçla derneğimiz aşağıdaki çalışmaları yapmaktadır:

– Türk ve Macar uluslarının tarih, kültür ve sanat özelliklerini araştıran ve dile getiren bilim ve sanat etkinliklerini düzenlemekte ve desteklemektedir.
– İki ülkenin sanatçıları ile bilim ve kültür adamları için değişim programları ile basın-yayın alanında işbirliği yapmaktadır.
– İki ülkenin ekonomik alanda yakınlaşabilmesi için işadamları ve yatırımcılarının ortak girişmiler için destek sağlamakta, bu doğrultuda program oluşması için katkıda bulunmaktadır.
– İki ülke arasında karşılıklı dostluk duygularını geliştirecek çalışmalar yapmakta, iki ulusun yakınlaşmasını sağlayıcı girişimlerde bulunmaktadır.

Derneğimiz, şimdiye kadar bu amaca uygun olarak pek çok etkinlik gerçekleştirmiş, Türk-Macar dostluğuna ve iki kültür arasındaki yakınlaşmaya önemli katkılarda bulunmuştur. İzmit’te, İstanbul’da ve Tekirdağ’da faaliyet gösteren Macar Dostluk dernekleri, Budapeşte’deki Macar-Türk Dostluk Derneği, Ankara Üniversitesi DTCF Hungaroloji Bölümü öğretim üyeleri – öğrencileri ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği ile işbirliği yapmış, çeşitli hayırsever iş adamları ve kuruluşlar tarafından desteklenmiştir.

Dernek yönetim kurulu üyemiz Emre Saral, 2015 senesi içinde katıldığı bir televizyon programında derneğimizin faaliyetlerini şu şekilde özetlemiştir: