İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

14. Macar Günü etkinlikleri Süleymanpaşa’da gerçekleştirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında 14. Macar Günü etkinliği gerçekleştirildi.


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın da katıldığı etkinliklere Macaristan Türkiye Büyükelçisi Gabor Kiss, Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos, İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, eski Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Türk Macar Dostluk Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

RAKOCZİ ANITI’NA ÇELENK SUNULDU

Barış ve Özgürlük Parkında Budapeşte Belediyesi’nin Rakoczi Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende Macar Günleri’nin başlaması dolayısıyla açılış konuşmaları yapıldı.

EŞKİNAT: “RAKOCZİ BİZİM EMANETİMİZ, ORTAK KÜLTÜRÜMÜZDÜR”

İlk olarak Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaparken; “Macaristan için Rakoczi ne kadar önemliyse, Tekirdağ için Süleymanpaşa için de aynı önemi taşımaktadır. Bizim emanetimiz, ortak kültürümüzdür.” dedi.

“MACAR GÜNLERİ FESTİVALDEN ÇIKIP TÜRK MACAR DOSTLUK GÜNLERİ ADI ALTINDA KUTLANMALI”

Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında yapılan Macar Günü etkinliklerini festivalden ayırmak gerektiğinin altını çizen Eşkinat; “Bu vesileyle ben tekrar dile getirmek istiyorum. Bu dostluk gününü, festival çerçevesinden daha dışarı çıkarıp en kısa zamanda Türk Macar Dostluk Günleri adı altında kutlamayı umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ETKİNLİKLER RAKOCZİ MÜZESİ’NDE DEVAM ETTİ

Barış ve Özgürlük Parkı’nda Band of Streets Konseri ve Otto Kaiser’in “Budapest” fotoğraf sergisinin açılışının da gerçekleştiği etkinliklerin ikinci durağı Rakoczi Müzesi oldu.

Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Macaristan Türkiye Büyükelçisi Gabor Kiss ve Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos’un açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği etkinlikte açılış konuşmalarının ardından Rakoczi Müzesi’nde resepsiyon düzenlenirken Türk Fotoğrafçıların Budapeşte’de çekilmiş fotoğraflardan oluşan sunumu gerçekleştirildi.

KAPANIŞ GULAŞ KUTLAMA YEMEĞİ İLE YAPILDI

14. Macar Günü etkinlikleri kapsamında Macaristan’ın özel yemeği Gulaş, etkinliklere katılanlara takdim edildi.

Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü tesislerinde gerçekleşen kapanış etkinliğinde Band of Streets grubu mini bir konser verirken 14. Macar Günü etkinliklerine katkı verenler ve Macaristan’dan gelen konuklara hediyeler verilmesi ile sona erdi.

Kaynak: Tekirdağ Yeni Haber Gazetesi – 6 Haziran 2016