İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budapeşte’nin artık bir Atatürk Parkı var

XIX. bölgedeki parka sonuçta Atatürk Parkı adı verildi. Belediye başkanı gelen itirazları dikkate almadı ve ilk karar doğrultusunda parkın adının Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunun adını taşıyacağını açıkladı. Parkın açılışı Cumartesi günü gerçekleşti.


Günlerdir süren tartışmaların ardından İstanbul’un Pendik ilçesinin kardeş yerleşim merkezi olan Budapeşte’nin Kispest bölgesindeki park bundan böyle Atatürk parkı adını taşıyacak.

Belediyenin parka Mustafa Kemal Atatürk’ün adını vermek istemesi Macaristan’da yaşayan Ermeni ve Yunan azınlıkların tepkisiyle karşılaşmıştı.

Bunun üzerin de belediye parka Atatürk yerine Pendik parkı adının verilmesinin daha uygun olduğunu açıklamış ve Salı günü bu doğrultuda bir karar da almıştı.

Cumartesi günü yapılan açılış töreninde belediye başkanı sürpriz bir şekilde, ilk kararda ısrar ettiklerini, yani meydanın Atatürk’ün adını taşıyacağını açıkladı.

Açılış töreni Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de hazırlanan heykelinin açılışıyla son buldu.

Kaynak: http://www.turkinfo.hu – 29 Eylül 2012