İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Afrika’ya açılmak isteyen Macaristan’ın gözü Türkiye’de

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı Zsolt Csutora, yıl sonunda İstanbul’da açılacak Macar Eximbank’ın Türkiye-Macaristan ekonomik ilişkilerini güçlendireceğini belirterek, “Türk şirketleriyle ortaklık kurarak Afrika piyasalarına açılmak istiyoruz” dedi.


Csutora, AA muhabirine Türkiye ve Macaristan’ın ekonomik ve enerji alanlarındaki ilişkilerini değerlendirdi. Csutora, iki ülke arasında geçen yıl 2,9 milyar dolar olan dış ticareti 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Macaristan’ın Türkiye ve doğu ülkelerinin piyasalarında rol alma konusunda istekli ve kararlı olduğunu vurgulayan Csutora, “Bu amaç doğrultusunda çeşitli yolları deneyeceğiz ve bu yönde teşvikler vereceğiz” diye konuştu.

Türkiye ile enerji, tarım, otomotiv endüstrisi ve bilgi teknolojileri alanlarında daha çok ticaret yapmak istediklerini aktaran Csutora, “Turizm ve sağlık alanlarında da iş birliği fırsatlarını arayacağız. Bu yılın sonunda İstanbul’da açılacak Macaristan Eximbank, ekonomik ilişkileri güçlendirecek, küçük ve orta ölçekli Macar şirketlerin Türkiye piyasasında daha aktif olmasını sağlayacak. Ayrıca, Türkiye ile olabildiğince fazla ortaklıklar kurarak Afrika gibi önemli piyasalara açılmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

– “Macaristan güvenilir bir partner”

Csutora, Türkiye’nin enerjide merkez olabilmesi için gerekli koşulları barındırdığına ve bölgede gaz güvenliğini sağlayabilecek kilit ülkelerden biri olduğuna işaret etti. Hem Rusya’dan hem de diğer bölgelerden gelecek doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılacağını hatırlatan Csutora, şöyle devam etti:

“Macaristan’ın enerjide çeşitli kaynak ve rotalara ihtiyacı var. Bu kaynakların güvenilir transit merkezlerinden geçmesi gerekiyor. Türkiye bu şartları barındırıyor. Bizim için Orta Avrupa gaz altyapısını Türkiye’nin altyapısına bağlamak büyük önem arz ediyor. Böylelikle kaynaklarımızı daha güvenilir hale getirmiş oluruz. Ayrıca, Macaristan doğalgaz depolamada Türkiye’ye güvenilir bir partner olabilir. Bu konuyla ilgilenen Türk firmalarıyla görüşmeye hazırız.”

Csutora aynı zamanda Macaristan’ın Güney Gaz Koridorunu çok önemsediklerini ve Azeri gazını ithal etmek için şartları değerlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Macaristan, Avrupa’da en büyük altıncı, Orta Avrupa’da ise en büyük doğalgaz depolama tesislerini işletiyor. Ülkedeki gaz depolama tesisleri kış aylarında maksimum talep dönemlerinde doğalgaz ihtiyacının yüzde 55’inden fazlasını karşılayabiliyor.

KAYNAK: AA / 8.7.2015