İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bahaeddin Nakıboğlu’nun Macaristan Temasları

Macaristan’ın Gaziantep Fahri Konsolosu Bahaeddin Nakıboğlu, Macaristan temaslarında başkent Budapeşte’deki King Sigismund Üniversitesi’ni ziyaret etti.


Üniversitenin sahibi ve rektör yardımcısı toplantıda, Nakıboğlu’ndan Türkiye’den daha fazla öğrenci gelmesi hususunda destek istedi ve Türkiye’den kardeş okul istediklerini belirtti. İki ülke arasında kültür ve eğitim alanındaki işbirliğinin gelişmesine büyük katkı sağlayacak ‘kardeş okul’ uygulaması ile öğretmen ve öğrencilerin birbirlerinin deneyimlerinden faydalanacağını kaydeden Bahaeddin Nakıboğlu, “Kardeş okul projesi iki ülke çocuklarının kültürlerini, örf, adet ve geleneklerini yakından tanıma anlamında çok yararlı bir projedir. İçinde kardeşlik olan her şey güzeldir. Kardeş belediye projeleri, kardeş okul projeleri bizleri her zaman birbirimize yaklaştıracak, yüzyıllara dayanan dostluğumuzu pekiştirecek ve gelecek nesillere aktaracaktır. Bu konuda bize düşen neyse elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Yoğun bir tempo içerisinde geçen ziyaretlerde T.C. Büyükelçiliği Budapeşte Ticaret Müşavirliği de ziyaret edildi. Seda Sevgi ve Evrim Demirci Soranlar ile iki ülke arasındaki ticari konularda temaslarda bulunan Macaristan’ın Gaziantep Fahri Konsolosu Bahaeddin Nakıboğlu daha sonra Apple Macaristan Distribütörü olan Apcom firması ile görüştü.

Fahri konsolosluk çevresinde turizm faliyetlerini artırabilmek maksadıyla THY Budapeşte Müdürü Levend Arısoy’u ziyaret eden Nakıboğlu, Macaristan’daki büyük turizm firmalarını THY’nin desteği ile Gaziantep ve bölgesinde ağırlamak ve tüm bölgeyi gezdirmek üzere davet etti.

Daha sonra Türk Kültür ve Diyalog Merkezi Başkanı Ömer Almak Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosu Nakıboğlu’nu dernek merkezinde ağırladı. Derneği gezen Nakıboğlu Türkçe öğrenen Macar öğrencilerle bir süre Türkçe olarak sohbet etti.

İHA – 26.03.2012