İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Çelik, Galiçya Cephesi Şehitliği’ni ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Macaristan gezisi sırasında Galiçya Şehitliği’ni ziyaret etti.


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, Budapeşte Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını yapmak için gittiği Macaristan’daki ziyaretleri devam ediyor.

Macaristan gezisi boyunca, Gül Baba Türbesi, Budin Kalesi, Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa’nın mezarı gibi Osmanlı izleri taşıyan mekanları gören Bakan Ömer Çelik, bugün de Estergon Kalesi ve Budapeşte Galiçya Cephesi Şehitliği’ni ziyaret etti.

GEZİNİN İKİNCİ GÜNÜNDE BAKAN ÇELİK’İN İLK DURAĞI TARİHİ ESTERGON KALESİ OLDU

Estergon hakkında detaylı bilgiler alan Bakan Çelik, daha sonra Budapeşte’de bulunan Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Şehitlikte düzenlenen anma töreninde kısa bir konuşma yapan Bakan Ömer Çelik, şunları söyledi:
”Dünyanın neresine gidersek gidelim şehitliklerimiz bizim manevi coğrafyamızın ufuklarını belirliyor. Siyasi sınırlarımızın çok ötesindeki şehitliklerimiz, manevi coğrafyamızın sınırlarını, ufuklarını ortaya koyan mekânlar. Burada da Galiçya Cephesi şehitleri var. Burada dikkat ederseniz 17 yaşında, 18 yaşında, 20 yaşında şehitler, dünyanın bu ucuna gelmişler, vatan topraklarını korumak için şehit düşmüşler. Türkiye’den buraya kimin yolu düşse, bu şehitliğe geliyor. Onların aziz hatıraları önünde saygılarımızı sunuyoruz, rahmet diliyoruz.
Dikkat ederseniz, bu şehitlikte bile, coğrafyamızın her bölgesinden, isimlerinin başındaki baba isimlerinden başka şeylerinden belli olduğu gibi, coğrafyamızın her bölgesinden şehit var. Onun da ötesinde Müslüman isimleri var, Gayrimüslim isimleri var. Bir ülkenin çocukları, bir ülkenin kardeş çocukları buralarda, ortak değerler uğruna hep beraber bu topraklarda koyun koyuna yatıyorlar.

”MACARİSTAN’IN HER YERİNDE ANILARIMIZ HATIRALARIMIZ VAR”

Gül Baba Türbesi’nden Arnavut Abdi Paşa mezarına kadar, yine bu şehitliğe kadar Macaristan’ın her yerinde anılarımız var, hatıralarımız var. Bunların hepsinin bu derece iyi korunmuş olmasından da çok mutluyuz.

Mezarlıklar bizim için, geçmiş hatırlattığı kadar bugünü ve geleceği de hatırlatıyor. Sadece şu mezar taşlarında, medeniyet coğrafyamızın her tarafından gelen isimler, aslında bizim bütün bir bölgeye, bütün bir coğrafyaya hangi ufukla bakmamız gerektiğini bir kere daha gösteriyor. Hepsi koyun koyuna burada dört bir bucaktan gelmişler, Galiçya Cephesinde birleşmişler ve burada ebediyete kadar inşallah huzur içerisinde uyuyacaklar.”

Bakan Ömer Çelik, daha sonra şehitlik defterini imzaladı ve şehit mezarlarına çiçek bıraktı.

Kaynak: Hürriyet – 14 Eylül 2013