İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Çelik Macaristan’da

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye geldi.


Bakan Çelik’i ve beraberindeki heyeti, Uluslararası Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’nda Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Çağlar Çakıroğlu, THY’nin Macaristan Müdürü Levend Arısoy, Türk-Macar Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet İnceoğlu ile bu ülkede yaşayan Türk işadamları karşıladı. Bakan Çelik, İHA’ya yaptığı açıklamada, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yarın açılacak olan Yunus Emre Enstitüsü’nün açılışını yapacağını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılın Şubat ayı başında Macaristan’a gerçekleştirdiği ziyarette yer aldığını, dolayısıyla Macaristan’da bulunan tarihi Türk eserlerinin durumundan haberdar olduğunu söyledi. Bakan Çelik, “Yunus Emre Kültür Enstitüsü çok kıymet verdiğimiz bir kurum. Yunus Emre Kültür Enstitüsü’nü kültürel diplomasinin ve kamu diplomasisinin temel omurgası kabul ediyoruz. Macaristan’la zaten ortak tarihi ilişkilerimiz var. Yunus Emre Enstitüsü’nün burada faaliyete geçmesiyle birlikte kültürel diplomasi alanındaki faaliyetlerimiz ete kemiğe bürünecek, somut bir mekana kavuşacak, tarihi bir dönem noktası olarak görüyoruz” diye konuştu.

Bakan Çelik, yarınki programında Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı ve heyetler arasında bir yemekli görüşme olacağını belirterek, Macaristan’da Osmanlı döneminden kalma tarihi Türk eserlerinden Gül Baba Türbesi ve Estergon Kalesi benzeri bütün ortak mekanların görüleceğini, yapılması gerekenlerin kararlarının süratle alınacağını açıkladı.

Bakan Çelik, Macaristan’la kültür merkezleri anlaşmasının hazırlandığından bahsedildiğini, hem Türk hem de Macar tarafının birbirlerine son derece iyi niyetle baktığını, anlaşmaya gerek olmadığını söyleyerek, “Her konuda onlar ne diyorsa biz yapalım, biz ne diyorsak zaten onlar gereğini yaparlar. Yarın önemli bir merkezimizin önemli bir açılışını yapacağım. Bu bir başlangıç olacak. Bundan böyle de buradaki faaliyetlerimiz artarak devam edecek” diyerek sözlerine nokta koydu.

KAYNAK: Medya73 Haber Sitesi 11 Eylül 2013