İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Çelik’ten Gül Baba ziyareti

Külltür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Budapeşte Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışı için gittiği Macaristan’da, Osmanlı’nın kültürel miraslarını ziyaret ediyor.


Macaristan’da Gül Baba ismiyle yaşatılan ve hem Macarlar hem de Türkler tarafından sevilen Gül Baba’nın türbesini ziyaret eden Bakan Çelik, dua ederek türbe defterini imzaladı.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Bektaşi babası, derviş ve şair olarak bilinen Gül Baba’nın Anadolu geleneğini birlik, beraberlik ve sevgiyle yoğurarak Balkan halklarının gönlünde taht kurduğunu belirten Bakan Çelik, onun manevi varlığının insanlığı sonsuza kadar aydınlatacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, türbe defterine yazdığı notta Gül Baba’nın sarığındaki gül, elindeki tahta kılıç ve tatlı diliyle yeniçerilerin piri olarak şahadet mertebesine ulaştığını kaydetti.

BAKAN ÇELİK’İN MESAJI

Anadolu’nun geleneğini birlik, beraberlik ve sevgiyle yoğurarak; sadece Macar halkı değil, bütün Balkan halklarının gönlünde taht kurmanızdan onur duyuyor, size olan saygımızı sunmak için manevi huzurunuzda bulunuyoruz.

Sarığınızdaki gül, elinizdeki tahta kılıç ve tatlı dilinizle yeniçerilerin piri olarak şahadet mertebesine eriştiniz.

Gül kokulu cenazeniz büyük hükümdar Kanuni Sultan Süleyman’ın omuzlarında taşındı.

Mekke’ye gidemeyen hacı adayları türbenize yüz sürüp, hac farizasını yerine getirdiklerini saydılar.

Bugün böylesine münezzeh bir şahsiyetin maneviyatını hissetmekten kıvanç duyuyoruz. Manevi varlığınız, sonsuza kadar insanlığı aydınlatmaya devam edecektir. Ruhunuz şad olsun. Allah Rahmet Eylesin. 

GÜL BABAYA SAYGI MİLLETİMİZİN HÜRMETKÂR KARAKTERİNİ YANSITIYOR

Fakir bir derviş ve milletimizin de karakterini gösteriyor. Ne zaman Türk devlet adamları, akademisyenleri, hocaları, sıradan vatandaşlarımız buraya gelseler, burada fakir bir dervişin huzuruna çıkıyorlar ve asırlar boyunca hürmetlerini sunuyorlar.

Fakir bir dervişin önünde her zaman devletimiz ve milletimiz saygı duruşunda bulunuyor. Bu da devletimizin ve milletimizin manevi kodlarını, manevi genetiğini ve bir derviş karşısında devletin ve milletin nasıl boyun eğdiğini, hürmet ve saygıyla esas duruşta durduğunu gösteren, milletimizin karakterini yansıtan çok önemli bir özellik.

Türkiye’yi yönetenler, Türkiye’ye öğrenci yetiştirenler, Türkiye’de herhangi bir şekilde kanaat önderi olanlar yüzyıllar sonra bile fakir bir dervişin huzurunda tekrar saygılarını arz ediyorlar.

Bakan Çelik, Gül Baba türbesi ziyaretinin ardından, Budin Kalesi’nde son Osmanlı Valisi Abdurrahman Arnavut Abdi Paşa’nın mezarını ziyaret etti.

Mezar taşına Macarlar tarafından yazılan “Kahraman bir düşmandı, rahat uyusun” ifadesi ile ilgili olarak değerlendirme yapan Bakan Çelik, “Bu, Macarların büyük ve şerefli bir millet olduğunu gösterir” dedi.

KAYNAK: Kültür ve Turizm Bakanlığı, 12 Eylül 2013