İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bekir Bozdağ, Macar mevkidaşı Tibor Navracsics ile kültür anlaşması imzaladı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Macaristan Başbakan Yardımcısı Tibor Navracsics ile “Kültür Merkezi Anlaşması” imzaladı.


Anlaşmayla birlikte Budapeşte’de Yunus Emre Türk Kültür Enstitüsü’nün açılmasının ardından, Macaristan Devleti de İstanbul’da bir kültür merkezi açacak.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Macaristan Başbakan Yardımcısı Tibor Navracsics ile iki ülke arasında gerçekleştirilecek Kültür Merkezleri Anlaşması’nı Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü’nde gerçekleştirdi.

Anlaşmanın ardından konuşma yapan Macaristan Başbakan Yardımcısı Tibor Navracsics, “Macarlar ve Macaristan için Türkiye’yle olan ilişki her zaman önemliydi” diyerek sözlerine başladı.

Navracsics, “Yüzyıllardır süren ilişkimiz bazen dost bazen düşmanlıktı ama beraber yaşadık. Biz Macarlar Türkiye’ye geldiğimizde birçok Macar eser görebiliriz. Ama Türk dostlarımızı Macaristan’a geldiklerinde tanıdık yerleri geziyorlar. Çünkü o dönemden Osmanlı eserleri de bulunuyor. Son bir kaç ayda ilişkiler çok büyük şekilde gelişmeye başladı. Bu, geçmişten çıktığımız anlamına geliyor” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinden sonra Macaristan başbakanının da ziyarette bulunacağını belirten Navracsics, “Kısa zaman önce Budapeşte’de Türk Kültür Enstitüsü açıldı. Kısa zaman sonra da bizim İstanbul’da Macar kültür enstitüsü açmamıza imkan olacak” diye konuştu.

“İLİŞKİLERİ GELIŞTİRMEK HER İKİ ÜLKENİN MENFAATİNE”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Macaristan ile ilişkiler açısından çok önemli bir ana imza attıklarını ve tanıklık ettiklerini belirterek, “Türkiye Macaristan arasında kültür merkezleri anlaşmasını imzaladık. 2 ülkeye hayırlı olmasını diliyorum. Macaristan ve Türkiye pek çok ortaklıkları olan iki ülke. Tarihi geçmiş, kültürel bakımdan. Ekonomik sosyal diğer alanlarda çok ciddi işbirliklerimiz var. Bunları önümüzdeki zaman içerisinde geliştirmek ve işbirliklerimizi çoğaltmak iki ülkenin de menfaatine olduğu kanaatindeyim” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan ziyaretinde kültür merkezi yapmaları konusunda talimat verdiklerini hatırlatarak, “Bu çerçevede yürüyen çalışmalar neticesinde Macaristan Budapeşte’de 12 Eylül 2013 tarihinde Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni açtık. Şuanda faaliyetini devam ettirmektedir” şeklinde konuştu.

Bozdağ, Macaristan’ın İstanbul’da bir kültür merkezi açmalarından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından, taraflar birbirleriyle hediyeleşti.

Kaynak: Haberler.com, 15 Kasım 2013