İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budapeşte’de Avrupa Bilim ve Eğlence Günü Kutlandı

Avrupa Bilim ve Eğlence Günü Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.


Tüm Avrupa ülkelerinde 2006’dan beri düzenlenen Avrupa Bilim ve Eğlence Günü Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yapılan etkinlikler kapsamında Budapeşte ELTE BTK Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim üyelerinden Erik Nandor Kovacs ve Benedek Peri, “Osmanlı döneminde kurulan ilk matbaa ve Divan edebiyatı” konulu bir konferans düzenledi.

Çok sayıda davetlinin izlediği konferansta Erik Nandor Kovacs, Osmanlı devletinde ilk matbaayı kuran Macar asıllı İbrahim Müteferrika’nın hayatını konu alan bir sunum yaptı. Sunumda Müteferrika’nın Osmanlı topraklarına gelişi, eğitim hayatı, ilk matbaanın kuruluşu, Müteferrika tarafından yayımlanan ilk Türkçe kitap ve diğer eserleri hakkında bilgiler verdi.

Konuşmacılardan Benedek Peri ise Osmanlı döneminde Divan edebiyatını konu alan bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle Kaygusuz Abdal ve Fuzuli’nin eserlerinden örnekler veren Peri, şairlerin yaşadıkları dönemi ve o dönemde divan şiirinin gelişimini anlattı.

Avrupa’da her yıl Eylül ayının son cuma günü 300 e yakın şehirde festival şeklinde düzenlenen etkinliklerde, üniversite, sivil toplum kuruluşu, öğrenci, öğretmen, bilim insanı, genç ve yaşlı toplumun her kesiminden katılımcı bir araya geliyor. Etkinlikler, toplumun bilime olan ilgisini arttırmayı, bilimin ve eğlencenin bir arada olabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Kaynak: AA – 27 Eylül 2014