İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budapeşte’de Kitap Tanıtımı

Az “Oszmán–török építészet Magyarországon” / Macaristan’da Türk Mimarîsi isimli kitabın tanıtımı Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.


Büyükelçimiz Sayın Şakir Fakılı, Macar Dışişleri Bakanlığı’ndan Kültürel Faaliyetlerden Sorumlu Müsteşar István Íjgyártó’nun Vekili ve yüze yakin davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen tanıtımda öncelikle kitabin hazırlanmasinda emeği geçen ve maddî destek sağlayan TİKA temsilcisi Pınar Özcan Küçükçavuş konuşmalarını yapti. Büyükelçimiz ve Macar Bakanlık yetkilisinin konuşmalarının ardından Sudár Balázs curası ile kısa bir konser verdi ve etkinlik karşılıklı sohbetlerle devam etti. Etkinliğe katılan Emine Tomak izlenimlerini bizimle paylaştı:

“Sudár Balázs’in Macaristan’da Osmanli Türk Mimarisi (Oszmán-Török Építészet Magyarországon) adli kitabinin tanitimi çok güzeldi. Kitaptaki çizimlerin sahibi Tamás Pintér ayni zamanda Gül Baba Türbesi’nin 1996’daki restorasyonu için planlarını yapan kişidir. Kitap tanıtımında kendisi de yer aldı. Türk Macar iliskileri üzerinden genel bir konuşma yapildi. Dostluğun gitgide güçlenmesi, genişlemesi, sadece planlar değil gerçekleşen projelerin de olması… Kitabı yazan, çeviren, yayımlayan çizim yapan bir ekibin artık Macaristan’da var olduğu görüldü. Kitap tanıtımı bunun da tanıtımına vesile oldu bir bakıma. Elçimiz ve Macar Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili konuşma yaptı. Sudar Hoca da sazla Macaristan’da yaşayan 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamış iki âşıktan birer şarkı söyledi. Orada ölen bir Türk yiğidin yas şarkısını söyledi. Kitaplardan alanlar, imzalatanlar oldu. Bir çok önemli kişi gelmiş. Türk çay evinde poğaça, baklava ve çay eşliğinde birbirleriyle tanışma ve sohbet etme imkânları oldu. Sudar Hoca ile Anadolu Ajansı bir röportaj yaptı.

Bugün Enis Behiç Koryürek’in torunları Vera Koryürek ve Ágnes Koryürek ile tanıştım, konuştum. Çok sevimli insanlar. Mutluluğum tahmin edilemez. Edit Tasnádi, Tarik Demirkan, Sunahan Develioğlu ve Macaristan’ın Ankara eski Büyükelçisi János Hóvári’yi de güleç insanlar arasında sayalım.”

Haberin yapımında emeği geçen sevgili Nusret Saral ve sevgili Emine Tomak’a teşekkürü bir borç bilir; kitaba emeği geçen herkesi kutlarız!