İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budapeşte’de Türküler eşliğinde Türk çayı

Budapeşte’de İlkbaharın güzel tadına, enfes kokusuna ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölümünde okuyan Macar öğrenciler davet edildikleri yıl sonu veda çayına Erzsebet Krt.’deki Ali Mercan’a ait Ali Baba Török Etterem isimli Türk Lokantasına gelerek katılımlarıyla ayrı bir hava kattılar.


Bu yıl, ilkini gerçekleştirebilmek için uzun süredir gayret sarfeden ELTE (Eötvös Lorand Tudomayegyetem) Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)’ın öncülüğünde düzenlenen yıl sonu çayı, ögrenciler tarafından takdirle karşılanarak önümüzdeki yıllarda da geleneksel hâle getirileceği söylendi.

Açılış konuşmasında Dr. Doğan; katılımcılara teşekkürlerini ifade ederken, şu anda konuşmasının, Macar öğrenciler tarafından anlaşılabilmesi için, yavaş olacağını söyledi.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz’a katkılarından dolayı teşekkürlerini arz etti.

Bugün burada hep beraber Türk halkının birçoğunun dilinde yer edinmiş türkülerimizi seslendireceğiz diyerek öğrencileri de türkü söylemeye davet etti.

Programın başlamasıyla birlikte; Tuna Nehri Akmam Diyor, Çarşamba’yı Sel Aldı, Xeribim, Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere, Dido, Leylim Ley, Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar, Ankara Misket Havası türküleri hep bir ağızdan seslendirilirken Şenel Cavrar ve Hayrettin Ömeroğlu sazlarıyla geceyi şenlendirdi. Gecenin sürprizi ise Macarların kalbinde yer edinmiş ve bugün hayatta olmayan Máté Péter’in Egyszer véget ér a lázas ifjúság isimli şarkısının saz eşliğinde okunmasydı.

Öğrenciler o kadar neşelendi ki, uzun süre coşkulu bir şekilde alkışlayarak şarkının tekrar edilmesini istediler.

TC. Budapeşte Büyükelçiliğinden Enis Şimşek, Ferhat Arslan, TÜMİŞAD Yönetim Kurulu üyesi Mete Atuğ, Diyalogus Platform Derneği Başkanı B.Ömer Almak, İşadamları Hakkı Yaz, Murat Yıldız, Vegh Roland, Besim Algan, Ramazan Akgün davete icabet edenler arasındaydı.

TÜMİŞAD Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, gecenin düzenlenmesinde ciddi emeği geçen ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölüm Öğretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan’a, tüm öğrencilere ve işadamlarına tesekkür etti. Böyle organizasyonların üniversite, öğrenciler ve işadamlarının birbirleriyle kaynaşmasını ve işbirliğini sağladığını gelecek yıllarda da tekrarlanmasının faydalı olacağını vurguladı.

Öğrencilerden; Kovacs Zsuzsanna böyle bir geceyi organize eden Dr. Ramadan Doğan’a minnetlerini ifade etti. Gelecek yıl da böyle bir kutlamanın yapılacak olmasından daha şimdiden duyacağı mutluluğu dile getirdi.

Hajnal Bettina ise, üç yıldır Türkçe Bölümünde okuyorum, böyle güzel ve coşkulu bir programa ilk defa katılıyorum dedi.

Molnar Julia Flora ise, hayatında böyle renkli ve mutlu bir anı yeniden yaşayacağı günü iple çektiğini söyleyerek memnuniyetini dile getirdi.

İşadamı Mete Atuğ da Türkçe öğrenen gençlerin Türkçelerini test etti. Türkçe konuşmalarını yeterli bulması üzerine işyerinde her zaman bu gençlere iş vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Program sonunda öğrencilerden Czentnar Andras kendisi gibi müzisyen olan ablasının Keman dinletisi olan bir CD’yi Dr. Doğan’a hediye etti.

Hazırlanmış olan, Türk Baklavası, Türk Simidi, Türk Çayı gelen davetlilere ikram edildi.

Gecenin bitiminde hep birlikte bu anı canlı tutmak için hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kaynak: ha-ber.com / Budapeşte 21 Mayıs 2012