İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budapeşte’de Üniversiteli Türklere Macar Bakan Sürprizi

Macar Spor Bakanı Norbert Kiss, Türk gençlerin seyahat ettiği Balkan Ekspresi “Gençlik Treni”ni, Budapeşte’de karşıladı.


Devlet Demir Yolları Vakfı bünyesinde hizmet veren Ray Tur ile Edirne’den 2 gün önce yola çıkan “Gençlik Treni”, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye ulaştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen, iki hafta önce ilki gerçekleştirilen projenin ikincisi de başladı.

Türkiye’nin 81 ilinden gelen 120 üniversiteli erkek öğrenci Osmanlı İmparatorluğu’nun 145 yıl süren Budin egemenliğinden kalan Gül Baba Türbesi’nde büyük bir sürprizle karşılaştı.

Macaristan Gençlik ve Spor Bakanı Norbert Kiss, Gül Baba Türbesi’ne gelen Türk gençleri karşıladı ve onlarla uzunca sohbet etti.

Macar Bakan’ın korumaları olmadan kendilerini ziyarete geldiğini gören Türk gençleri ise, Kiss’e sevgi gösterisinde bulundu.

Macar Bakan Kiss, Türk üniversiteli gençleri Macaristan’ın en önemli sevgi timsali Gül Baba Türbesi’nde karşılamaktan ötürü mutlu olduğunu, kendisinin bir Hristiyan olduğunu ancak İslam dinini sevdiğini ve saydığını, sevgi duygusunun insanlar arasındaki en önemli bağı oluşturduğunu söyledi.

MACAR BAKAN’DAN İSTANBUL OLİMPİYAT ADAYLIĞINA DESTEK

İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’nı düzenlemesine Macaristan olarak tam destek verdiklerini de söyleyen Macar Bakan, elindeki ”2020 İstanbul Olimpiyatları” yazısını gençlere gösterdi.

İHA’ya konuşan Macar Bakan Norbert Kiss, Macarlar ve Türklerin akraba olduğunu, AK Parti hükümetinin son 5 yıl içinde ortaya koyduğu performansı gıpta ile izlediklerini, gençler aracılığıyla Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a da selam gönderdiğini kaydetti.

Yaklaşık bir saat boyunca Türk gençleriyle kalan Macar Bakan, grupla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, alkışlarla gruba veda etti.

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı Hüseyin Demir de, Türkiye genelinde üniversitelerde öğrenim gören ve derslerinde başarılı olan öğrencilerin motive edilmesi ve derslerinde daha da başarılı olması amacıyla bu geziyi gerçekleştirdiklerini aktardı.

Demir, geziye katılan öğrencilerden hiçbir ücret alınmadığını, gençlerin 12 gün boyunca Balkanlar’da farklı 9 ülkeyi gezme fırsatı yakalayacağını belirtti.

Demir, bakanlıkları tarafından gerçekleştirilen bu dev projenin ikinci ayağı ile birlikte, derslerinde başarılı olmuş toplam 250 üniversiteli genci ecdat yadigarı topraklara getirdikleri için çok mutlu olduklarını vurgulayarak, proje kapsamında Macaristan’a gelen gençlerin Osmanlı İmparatorluğu’nun toplam 170 yıl süren egemenliği döneminden kalan tarihi eserleri (Budin Kalesi, Estergon Kalesi, Gül Baba Türbesi, Budin Türk Hamamları, Kahramanlar Meydanı) gezme fırsatı bulduğunu açıkladı.

Edirne’den yola çıkan “Gençlik Treni”; Sofya, Bükreş, Budapeşte, Zagreb, Belgrad, Saraybosna, Üsküp ve Selanik’e gittikten sonra tekrar Edirne’ye varacak.

Kaynak: İHA – 29 Haziran 2013