İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Budapeşte’nin Adı, Çukurambar’da Bir Caddeye Verildi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin adı, Ankara’da bir caddeye verildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in davetiyle Ankara’ya gelen Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos’un da katıldığı törenle, Çukurambar’da bulunan 1429. Cadde’nin adı, “Budapeşte Caddesi” olarak değiştirildi.


Caddenin adının değiştirilmesi nedeniyle Çukurambar’da düzenlenen törene, Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’nin Belediye Başkanı İstvan Tarlos, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kıss ve eşleri, Macaristan Büyükelçiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Başkan Gökçek, törende yaptığı konuşmada, “Budapeşte ve Ankara kentleri arasında son dönemlerde artarak devam eden yakın işbirliği neticesinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, karşılıklı olarak düzenlemeyi planladığımız kültür günlerinin bir nişanesi olarak, şu an üzerinde bulunduğumuz, eski adıyla 1429. Cadde’nin adının, Budapeşte Caddesi olarak değiştirilmesine karar verdi” dedi.

Başkan Gökçek, şöyle devam etti:
“İnşallah önümüzdeki yıl da Budapeşte’de Ankara Caddesi’ni yine aynı coşkuyla açmayı umuyorum. Bu caddenin adının Budapeşte Caddesi olarak değiştirilmesinin, Macar halkı ile Türk halkı arasında derin tarihi bağları pekiştirmesine katkıda bulunacağına ve Ankaralıların hafızasında kalıcı bir iz bırakacağına inanıyorum. İki şehir arasındaki işbirliği ve dostluk ilişkilerini geliştirmesindeki katkılarından ötürü, değerli meslektaşım Sayın İstvan Tarlos’a sizlerin huzurunda teşekkür ediyor, Budapeşte Caddesi’nin iki şehir arasındaki dostane ilişkilerin ve vatandaşlarımız arasındaki anlayışın gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum. 20 metre genişliğinde 1320 metre uzunluğundaki Budapeşte Caddesi, kentimize, vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun.”

-“BAŞKAN GÖKÇEK İLE MUTABIK KALMIŞTIK”-

Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos da 2015 Şubat ayı sonunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Budapeşte’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında iki başkent arasındaki kardeş şehir anlaşmasının imzalanması ve iki başkentin şimdiye kadarki ilişkisini kalıcı temeller üzerine oturtma konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. Tarlos, “Bu yıl Ankara’da Budapeşte ismini, 2016’da ise Macar başkentinde Ankara ismini caddeye vermek suretiyle bunu sembolize etmeyi de arzu ettik” diye konuştu.

-“TÜRKLERİN MACARLARI AKRABA GİBİ GÖRMELERİNDEN GURURLUYUZ”

Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını belirten konuk Belediye Başkanı, bu noktada Türkiye’de ve Macaristan’da bulunan tarihi ve kültürel eserleri, bu dostluğu kanıtlayan örnekler olarak sundu.

İki milletin ortak tarihinden kaynaklanan bu yerlerin dışında İstanbul’daki Macar Kardeşler Caddesi ve Ankara’daki Layos Kosut Caddesi’nin adlandırılmasından sonra, şimdi de Ankara’da Budapeşte’nin adının bir caddeye verilmesinden, bir Budapeşteli olarak şeref duyduğunu vurgulayan Tarlos, şöyle devam etti:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ni 1923’te kurmasını müteakip, Berlin’in Baş Mimarı Profesör Herman Jansen’in yönetiminde şehri planlaması için yabancı mimarları çağırdığı ve bu çalışmalarda ve sonrasında çok sayıda Macar uzman mühendisin yer aldığı bu şehirde bulunmaktan şeref duyuyorum.
Türkiye zaten Doğu ile Batı arasında bir çok yönden köprü konumundadır. Başkentin inşası ile Batı ve Doğu arasındaki bakış açılarında da bir köprü olmuştur. Ankara’nın yeşil kalbine yakın, üniversite, okul ve müzeyle çevrili bir alanda şimdi açılışı yapılacak Budapeşte Caddesi, şehirlerimiz arasında giderek daha sıkı hale gelen işbirliğinin, Türk ve Macar halklarının birbirine karşı saygısının hatırasını yaşatacaktır.

Türklerin Macarlarla ilişkilerine daima özel önem atfetmelerinden, bizleri çok yakın akraba, kardeş halk olarak görmelerinden dolayı gurur duyuyoruz. Macaristan’ın başkenti adına Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’na ve tüm Ankara sakinlerine, şehirlerimizin, kültürlerimizin, milletlerimizin karşılıklı saygısını sembolize eden Budapeşte Caddesi isminin verilmesinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum.”

Konuşmaların ardından, Başkan Gökçek ve konuğu Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kıss, eşleriyle birlikte “Budapeşte Caddesi”nin açılışını yaptılar.

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi – 11 Eylül 2015