İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan Başbakanı Orban’ı Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.


orban

İki ülke arasında tarihten gelen güçlü dostluk bağları bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, karşılıklı ziyaretlerle iki ülke arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin daha ileri seviyelere taşınması yönündeki iradenin teyit edildiğini ifade etti.

“BUDAPEŞTE AVRUPA’NIN EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİ”

Kasım 2011’de o zamanki Cumhurbaşkanı Schmitt’in Türkiye’de misafir edildiğini, önümüzdeki yılda Macaristan Cumhurbaşkanı Ader’in davetine icabetle bu ülkeyi ziyaret edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Budapeşte’ye ilki milletvekili olduğu dönemde olmak üzere birçok kez gittiğini, eşsiz tarihî dokusuyla Budapeşte’nin Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkartılması hedefinin gerçekleştirilmesinin müşterek gayretlerle mümkün olduğunu ve bu amaç doğrultusunda önümüzdeki dönemde çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini kaydetti.

“OSMANLI DÖNEMİ ESERLERİ MACARİSTAN’IN TURİZM ZENGİNLİĞİDİR”

Macaristan Başbakanı Orban ise, Macaristan Cumhurbaşkanı Ader’in selam ve iyi dileklerini iletti ve Cumhurbaşkanı Gül’ün Macaristan ziyaretini beklediklerini aktardı. İki ülke arasındaki iş birliğinin ulaştığı seviyeden memnuniyetini ifade eden konuk Başbakan, Osmanlı döneminden miras tarihî eserlerin korunmasına ve restorasyonuna büyük önem verdiklerini bildirdi. Bu kapsamda Gülbaba Türbesinin restorasyonunun gündemde olduğunu kaydeden Başbakan Orban, Osmanlı dönemi eserlerinin Macaristan’ın turizm zenginliği olduğunu ifade etti.

Görüşmede, ikili ilişkilerin diğer bazı veçheleri ile ülkemizin AB müzakere süreci ve Avrupa’nın gündeminde yer alan güncel konular da ele alındı.

KAYNAK: T.C. Cumhurbaşkanlığı – 18 Aralık 2013