İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan: “3 ülkeyle de ticaret hacmimizi artırmayı hedefliyoruz”

Başbakan Erdoğan, yarın Çek Cumhuriyeti’nde görüşmelerini gerçekleştireceklerini, ardından Slovakya’ya geçeceğini, Çarşamba günü Macaristan ziyareti sonrasında Türkiye’ye döneceğini söyledi.


Ziyaretinde kendisine AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da eşlik edeceğini kaydeden Erdoğan, Macaristan’ı 2005’te, Çek Cumhuriyeti’ni 2007’de ziyaret ettiğini hatırlatarak, Türkiye’den Slovakya’ya gerçekleştirilecek resmi ziyaretin de başbakan düzeyinde ilk olacağını bildirdi.

Erdoğan, her üç ülkeyle de Türkiye’nin ikili ilişkilerini geliştirme yönünde önemli adımları olduğunu belirterek, ”Bu ülkeler aynı zamanda Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini de samimiyetle, güçlü bir şekilde destekleyen ülkeler. Bu ülkelerde olan ilişkilerimiz, paylaştığımız ortak, evrensel değerler temelinde her alanda hızla gelişip devam ediyor” diye konuştu.

Ziyaret sırasında Çek Cumhuriyeti’nde Başbakan Petr Necas ile yapacağı ikili ve heyetlerarası görüşmenin yanı sıra Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Temsilciler Meclisi Başkanı Miroslava Nemcova ve Senato Başkanı Milan Stech ile görüşeceğini kaydetti.

Erdoğan, Macaristan’da Başbakan Viktor Orban ile ikili ve heyetlerarası görüşmelerde bulunacaklarını, Cumhurbaşkanı Janos Ader ile görüşeceklerini ifade ederek, Macaristan’ın en köklü üniversitelerinden ELTE Üniversitesi’nde öğretim üyelerine ve öğrencilerine yönelik bir konferansa katılacağını anlattı.

Slovakya’da Başbakan Robert Fico ve Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç ile bir araya geleceklerini dile getiren Erdoğan, Ulusal Meclis Başkanı Pavol Paska’ya nezaket ziyaretinde bulunacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, yapacağı görüşmelere ilişkin şunları söyledi:

”Mevkidaşlarımızla görüşmelerimizde tabii ki siyasi, ekonomik ilişkileri gözden geçireceğiz ve geleceğe yönelik ikili olarak neler yapabiliriz bunları değerlendirme fırsatımız olacak. Gerek Çek Cumhuriyeti gerek Slovakya Cumhuriyeti ve Macaristan, yer aldıkları bölgenin istikrar ve refaha katkısı noktasında gerçekten devamlı olumlu, pozitif yaklaşımlar ortaya koyabilen ülkeler. Görüşmelerimizde muhataplarımızla tabii ikinci derecede Avrupa Birliği konularını tekrar ele alacağız. Kıbrıs’ın yanı sıra Suriye, Filistin meselesi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeleri değerlendirme imkânımız olacak. Afganistan, Pakistan, İran meselelerindeki gelişmeler, Balkanlar’daki gelişmeleri de değerlendireceğiz.”

80 KADAR İŞ ADAMI EŞLİK EDECEK

Her 3 başkentte de ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi bakımından önemli işlev gören iş forumlarına da katılacağını bildiren Erdoğan, ziyarette 80 kadar iş adamının kendisine eşlik edeceğini, iş adamlarının akşam saatlerinde Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne hareket edeceğini söyledi.

Erdoğan, 2012 yılının ilk 10 ayında Çek Cumhuriyeti ile Türkiye’nin ticaret hacminin 2,2 milyar dolar olduğunu kaydederek, ”Şu an itibarıyla 2,5 milyar dolara ulaşmıştır diyebilirim” dedi.

Türkiye’nin Macaristan ile ticaret hacminin 1,5 milyar dolar, Slovakya ile 1,3 milyar dolar civarında olduğunu anlatan Erdoğan, ”Türkiye olarak her 3 ülkeyle de ticaret hacmimizin artırılmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması, iradenin olması noktasında tereddüttüm yok. Geleceğe yönelik de bu ülkelerin Türkiye’de birçok yatırımlara güçlü bir şekilde girebileceklerine yönelik de bu seyahatimizde bu adımları, bu görüşmeleri yapacağız. Her 3 ülkeyle olan mevcut ilişkilerimizin daha geliştirilmesi bakımından ziyareti çok çok önemsiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Başbakanlık – 3 Şubat 2013