İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İki Macar fotoğrafçı da Pulitzer Ödülü kazandı

Pazartesi günü yapılan Pulitzer Ödülleri dağıtım töreninde diğerleriyle birlikte en başarılı Amerikan gazetecilik ödüllerini AP Haber Ajansı, The New Zork Times ve Reuters Haber Ajansı aldı. Ödül alanlar arasında Reuters Haber Ajansı’na çalışan iki Macar fotoğrafçı Bernadett Szabo ve Laszlo Balogh’un fotoğrafları da yer almaktadır.


1917’den bu yana dağıtılan Pulitzer Ödülü, New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen ödül dağıtım töreni çerçevesinde 21 dal’da verilmektedir.

Diğerleri yanında örneğin Araştırmacı Gazatecilik, Haber Fotoğrafı ve Gazetecilik dalları yanında müzikaller, kurmaca kitap ve belgesel romanlar da ödüllendirilmektedir.

Bu yılki yüzüncü ödül dağıtım töreninde Kamu Hizmetleri dalında Amerikan pazarına üretim yapan, Güneydoğu-Asya’da balık işleme endüstrisinde yaygınlaşan suistimalleri ortaya çıkaran araştırmacı çalışma ödüllendirilmiştir.

Haber fotoğrafı dalında The New York Times ve Reuters çalışanları Pulitzer Ödülü’nü birlikte paylaşmıştır ve her iki yazı işleri ekibi, Avrupa ve Yakın-Doğu’daki mülteci krizi hakkında hazırladıkları fotoğraflarından dolayı ödüllendirilmişlerdir. The Washington Post’un muhabir ekibi 2015’de meydana gelen polislerin orantısız güç kullanımları ve büyük ölçüde de sorumlu tutulmamaları hakkında yazılan röpörtaj dizileri ödüle layık bulunmuştur.

Kaliforniye eyaletine bağlı San Bernardino’da geçen yıl işlenen kitlesel katliamla ilgili hazırlanan haber ve röpörtajlardan dolayı Los Angeles Times’ın yazı işleri, araştırmacı röpörtajlarından dolayı Floridalı iki küçük gazete: The Tampa Bay Times ve Sarasota Herad-Tribune aralarında ödülü paylaşmışlardır.

Florida’daki Psikiyatri Enstititüsü’nde hakim olan istenmeyen durumlar, şiddet ve ihmalkarlık hakkında iki gazete birlikte röpörtaj dizisi hazırlamıştır. The Tampa Bay Times diğer bir Pulitzer’i de “cebine indirmiştir”: üç muhabiri, eğitim yetersizliği hakkında araştırmacı röpörtaj hazırlamıştır.

Uluslararası Gazetecilik dalında Pulitzer, Afgan kadınlara karşı uygulanan insanlıkdışı davranış hakkında yazmış olduğu yerel röpörtajdan dolayı The New York Times çalışanı’na verilmiştir.

Kurmaca, tarihsel ayrıca begesel kitap olarak adlandırılan dallarda da ödül dağıtımı yapılmıştır. Kurmaca romanı’ndan dolayı Vıetnam’dan Birleşik Devletlere göç eden bir adamın öyküsü, kendisi de Vietnam kökenli bir ailenin üyesi olan Viet Thang Nguyen ödüllendirilmiştir. Tarihsel kitaplar arasında Minnesota’lı özyaşam öyküsü yazarı TJ. Stiles’in kitabı ödül almıştır. Mareşal George Armstrong Custer’in – Amerikan iç savaşının süvari birlikleri komutanı – biografisine istinaden. Belgesel kitap dalında ise The Washington Post muhabiri Joby Warrick’in İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü hakkında yazmış olduğu kitabına istinaden ödüle layık görülmüştür.

Kaynak: LIBRARIUS kortárs kult magazin
MTI/Macar Ulusal Haber Ajansi – 19.04.2016
Çeviri: Salih Çardak