İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlona Zriny Kartepe’de Anıldı

Macaristan tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Macar kralı ve eşinin yaşadığı yer olan Kartepe İlçesi Karatepe Köyü’ndeki mezarları başında dün anlamlı bir anma töreni.


Kartepe İlçesi Karatepe Köyü’ndeki Thököly Anıtı’nda gerçekleşen anma töreninde Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Macaristan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari, Macaristan İstanbul Başkonsolusu Gabor Kıss, Macaristan Kültür Ateşesi Viktor Matısı, Macaristan İşadamları Dernek yöneticileri, Töhököly İmre Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal, başkan yardımcısı Numan Gülşah, Karatepe Köy Muhtarı Mustafa Kılıç, Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Bülbül ile Türk ve Macar dostları törende hazır bulundu.

Numan Gülşah’ın sunuculuğunu üstlendiği İlona Zriny’i anma programına Baykal, Hovari ve Kıss’in çelenk sunması ardından Türk ve Macar Milli Marşlarının çalınması ile devam edildi. Macaristan’dan da naklen izlenen anma programında konuşmacılar Türk Macar dostluğuna dikkat çekerken Macar Kralı ve eşinin genç yaşta hastalık sonucu vefat ettiğine dikkat çekildi. Büyükelçi, milli kahramanlarına Karatepe halkının destek verdiğini bildiklerini belirttiği konuşmasında programa destek veren belediye ve dernek yönetimine teşekkürlerini iletti.

KAYNAK: http://www.stargundem.com – 20 Şubat 2013