İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IMF Macaristan Analizi Açıklaması

IMF’nin Macaristan analizinde, ülkenin bütçe açığının bu yıl yüzde 3’ün üzerinde olabileceği, enflasyon ve işsizliğin artmakta olduğu, kamu borçlarının gayri safi yurt içi hasıyala oranının orta vadede yaklaşık yüzde 80 civarında olabileceği kaydedildi.


Macaristan ekonomisinde asıl sorunun ekonomiye müdahalenin giderek artması, özerk kurumların hareket alanlarının daraltılması olduğu savunulan analizde, ”Macaristan’ın ekonomi politikasında ciddi değişikliklere gitmesi gerektiği” vurgulandı.

Önümüzdeki yıl bütçe açığının yüzde 3,5’e, kamu borçlarının ise 80,3’e yükselebileceği tahminine yer verilen analizde, 2013 yılı ortalama tüketici fiyatları yüzde 3,2 iken, 2014 yılında yüzde 3,5’e çıkacağı, işsizliğin bu yıl yüzde 11,1, gelecek yıl yüzde 10,9, ekonomik büyümenin ise gelecek iki yıl yüzde 0-0,5 arasında olacağı öngörüsünde bulunuldu.

Macar ekonomisinin piyasadaki dalgalanmalara karşı savunmasız olduğu, yatırımın ve iş gücü piyasasına katılımın düşük düzeyde olmasının, uzun vadede ekonomik büyümede beklentilerin karşılanamamasına yol açabileceği belirtilen analizde, mali konsolidasyon için Macar hükümetinin kararlılığını memnuniyetle karşılandığına dikkat çekildi.

Yüksek faizli uzun vadeli borçların azaltılması için ek önlemlerin alınmasının önemine işaret edilen analizde, reformların hızlandırılmasının gerekliliği vurgulandı. ”Macaristan Merkez Bankası bağımsız olmalı. hukuki olarak bunun dışına çıkılamaz” görüşünün dile getirildiği analizde, hükümetin Merkez Bankası yönetim değişikliği eleştirildi.

Macar Hükümeti’nin ”alışılmışın dışında” ekonomik politikalar uygulaması uzmanlar tarafından da eleştiriliyor.

KAYNAK: Beyaz Gazete ve Turkinfo, 30 Mart 2013