İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul’da, Macaristan Kültür Merkezi Açıldı

İstanbul Beyoğlu’nda Macaristan Başbakanı Victor Orban, AB Bakanı Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de katıldığı törenle Macar Kültür Merkezi açıldı.


Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde açılan Macar Kültür Merkezi’nin açılış törenine Macaristan Başbakanı Orban, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda davetli katıldı.

Kültür Merkezinin açılışında konuşan Macaristan Başbakanı Orban, Macaristan Kültür Merkezi’ni açmalarının nedenlerine değinerek, “Bu benim de çok şaşırdığım bir konu. Yolda hazırlık yaparken, cevabı aldım soruma. Ben 13 sene önce buradaydım ve Başbakan farklı birisiydi. Kendisi tamamen başka bir yerdeydi. Siyaset başkaydı. Şehrin yüzü de farklıydı. Aradan 13 sene geçti ve aradaki fark çok büyük, teknik gelişmelerden bahsetmiyorum sadece, köprüler, tüneller hızlı tren ve yeni binalar. Türkiye son10 seneyi başarıyla geçirdi. Küreselleşmeyle başa çıkan az ülke var ama Türkiye başarıyla bu süreci geçirdi. Gelişme gözle görülüyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise, Macaristan Başbakanı Orban’ı burada görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Yakın zamanda ülkenizi ziyaret ettim. Osmanlı eserlerine ama bil Hassa şehitliklerimize gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu Macar Kültür Evi’nin ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Törende konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, “Gerçekten Ömer beyin de vurguladığı gibi Türk ve Macar halkı arasında derin bir dostluk var. Bugün çoğu kişi bilmez. Zigetvar ve Trabzon kardeş şehirlerdir. Çünkü birisi dünya ve insanlık tarihine adını yazdırmış Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri biri de ölüm yeri. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Macar Başbakanı Orban arasındaki dostluk da iki ülke arasındaki dostluğu farklı bir yere taşımaktadır. Macaristan’ın anayasası bile Kütahya’da konuk ettiğimiz Kral Layoş tarafından yazılmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Macar Kültür Merkezi Macaristan Başbakanı ve Bakanlar tarafından açıldı. Törenin ardından Çelik ve Bağış, gazetecilerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkındaki sorularını yanıtsız bıraktılar.

KAYNAK: İHA – 17 Aralık 2013