İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmir Macar Dostluk Derneği Karşıyaka’da açıldı

İzmir Macar Dostluk Derneği, Türkiye ve Macaristan arasında yüzyıllar öncesine dayanan dostluğa İzmir’de yeni bir soluk kazandırmak için derneğin kapılarını İzmirlilere ve Macar dostlarına açtı.


İzmir Macar Dostluk Derneği 9 Ocak 2018 tarihi itibari ile resmi olarak açıldı. 19 Ocak 2018’de resmî resepsiyon ile derneğin açılışını gerçekleştirildi. Derneğin açılışına Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kiss Gabor, Dışişleri Bakanlığı İzmir Şubesi Büyükelçisi Zeynep Sibel Algan, Macaristan Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, çok sayıda İzmirli iş adamı ve basın camiasının duayen isimleri katıldı.

İzmir Macar Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Bener’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılışta “Hedefimiz İzmir ile Macaristan arasında sosyal, kültürel ve ticari bağlar kurmak. Mevcut bağları kuvvetlendirmek ve sürdürülebilir hale getirmek. Derneğimizin Macaristan’a ve başta İzmir olmak üzere Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağına inancımız tamdır. Bunun için var gücümüzle çalışacağız” dedi. 

İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kiss Gabor konuşma yaptığı resepsiyonda kokteyl misafirlere Macaristan’ın ünlü çorbası Gulaş Çorbası ikram edildi. 

Öte yandan İzmir Macaristan Derneği etkinliklerine Macar Kahvaltısı, Tanıtım, Sergi, Üye Kabul, Sanat Atölyesi (Heykel, Ebru, Pop Art), Macar Çingene Gecesi ve Macar Klasik Müzik Dinletisi ile haftasonu da devam edecek. Dernek, İzmir ile Macaristan arasında kurduğu köprü ile her iki taraftan iş adamları, öğrenciler ve sanatçılar başta olmak üzere iki toplumu bir araya getirmeyi hedefliyor. İzmir’i Macaristan’a tanıtırken, İzmirlileri de Macaristan iş, eğitim ve sanat dünyasıyla tanıştırmaya aracılık edecek olan Dernek, tüm İzmirlileri bu yeni ve heyecan verici oluşuma katılmaya çağırıyor. 

İzmir Macar Dostluk Derneğinin etkinlikleri Instagram ve Facebook üzerinden izmirmacardostlukdernegi adreslerinden takip edilebilmekteditr.

Adres: İzmir Macar Dostluk Derneği
Tersane Mah. 1675 Sok. No:111 Karşıyaka/İZMİR
E-mail: medya@izmdd.com
Web Sitesi: www.izmdd.com

Kaynak: Medya Ege – 21 Ocak 2018