İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Jászberény, Türk yatırımcı bekliyor

Budapeşte’nin Kuzey Doğusunda yer alan Macaristan’ın sanayi ve teknoloji merkezi Jászberény Belediye Başkanı ve Macaristan Parlamentosu (FIDESZ) Milletvekili Dr. Szabó Tamás şehrine Türk yatırımcıları davet etti.


Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEIK-DTIK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz başkanlığındaki bir heyet Jászberény Belediye Başkanını ziyaret etti. T.C. Budapeşte Büyükelçiliği Ticaret Müşavirleri Evrim Demirci Soranlar ile Fatma Seda Sevgi, ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan, TÜMİŞAD Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Genel Sekreter Radyolog Dr. Kamil Nas, Yönetim Kurulu Üyesi Mete Atuğ, Dialógus Platform Derneği Başkanı B. Ömer Almak, Ali Mercan, Vegh Roland, Salih Çardak, Mehmet Öztürk ve Ahmet Yasir Gümüş’ün yer aldığı heyete Belediye Başkanı sıcak ilgi gösterdi.

Ticaret, yatırım, sağlık, eğitim, hayvancılık, tarım vb. konularda ikili görüşmeler ve değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya Macaristan Parlamentosu Jász-Nagykun-Szolnok Milletvekili Dr. Gedei József ve Jászberény Belediyesi Gelişmelerden Sorumlu Meclis Üyesi Bohárné Bathó Rozália da katıldı. Başkan Dr. Szabó Tamás, Türkiye’nin ekonomik, siyasî ve ticarî açıdan gösterdiği gelişme karşısında hayretlerini ve takdirlerini dile getirdi. Şimdiye kadar Türkiye’ye hiç gitmemiş olmasının pişmanlığını ifade eden Başkan Tamás en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret edeceğini dile getirdi.

Belediye Başkanı Tamás konuşmasının devamında, ‘Son elli yılı saymazsak burası tamamen tarım ve hayvancılık ekonomisine bağlı bir bölge idi. Bununla birlikte küçük de olsa bir nebze sanayi ve ticaret kuruluşları vardı. Sanayi yatırımları son elli yıl içinde artış gösterdi. Jász şehri bugün birçok noktada cazibe merkezi oldu. Türkiye ile her konuda ilişkilerimizi geliştirmeye çalışmalıyız. Özellikle de ticarî ve hizmet sektörü, inşaat sektörü, tekstil, beyaz eşya konularında ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Aranızda eğitim ve kültür temsilcilerinizin var olmasından dolayı bahtiyarlık duymaktayım. Bizler geçmişimizle onur duyuyoruz. Bu ziyaretiniz bendeki birçok bilgi eksikliğini gidermekle birlikte Türkiye adına zihnimde yeni ufuklar doğurdu.’ şeklinde konuştu.

T.C. Budapeşte Büyükelçiliği Ticaret Müşavirleri Evrim Demirci Soranlar ve Fatma Seda Sevgi, Türkiye’nin son on yıldaki ekonomik gelişmesini gösteren bilgisayar ortamında bir sunum gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Dr. Szabó Tamás sunumdaki istatistikî bilgileri ta’acüple karşılayıp ardı ardına soru sormaktan kendini alamadı.

Başta kendisi olmak üzere Macarların, Türkiye’nin bu kadar geliştiğinin farkında olmadığını itiraf eden Başkan Tamás, “Türkiye Macaristan arasındaki ekonomik ve ticarî ilişkilerin ileri boyutta olmamasının nedeni, her iki tarafın karşılıklı bilgi eksikliğidir. Türkiye’nin jeopolitik konum açısından önemli bir noktada bulunuyor. Biz Macarları da farklı pazarlara ve ekonomik ilişkilere sürükleyebilecek bir ülke konumda. Macaristan’ın son dönemde Doğu’ya açılım politikası var. Bunun içerisinde neden Türkiye yer almasın ki! Bu gelişmeyi ise daha tabandan başlatmalıyız. Bunun için de Türk yatırımcılarını şehrimize beklemekteyiz. Özellikle bölgemiz sanayi yatırımı noktasında başta beyaz eşya, elektrikli ev aletleri olmak üzere uluslararası büyük firmalardan, Samsung ve Electrolux gibi işletmelerin konuşlandığı bir yerdir. Belediye sınırlarımız dâhilinde Macaristan’da işsizliğin en az olduğu bölge olmaktan mütevellit haklı bir gurur ve memnuniyet duymaktayız. Şehrimiz aynı zamanda hizmet sektörü açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Jászberény kollarını açmış Türk yatırımcısını bekliyor.’ diye ekledi.

TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz ise bu gelişin ilk olduğunu; ama son olmayacağını ifade etti. Türkiye’den ve Avrupa’da yaşayan Türk yatırımcıları bölgenize yatırım maksadıyla davet edeceklerini, ayrıca Türkiye’deki Belediyelere ‘Kardeş Şehir’ isteğini ileteceklerini söyledi.

Kaynak: CİHAN – 13 Haziran 2012