İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kayseri’de Macaristan Fahri Konsolosluğu açıldı

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Hovari “Açılan bu konsoloslukla beraber iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum.” dedi.


Kayseri’de Macaristan Fahri Konsolosluk Ofisi açıldı.

Bir iş merkezinde faaliyete geçirilen ofisin açılışında konuşan Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, iki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle son yıllarda gelişmekte olduğunu söyledi.

“Açılan bu konsoloslukla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum” diyen Hovari, “Osman Bey, zaten uzun zamandır iki ülke arasında dostluk kuruyordu. Bu görevi de en güzel şekilde yerine getireceğini biliyorum ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Fahri konsolos Osman Şahbaz ise Orta Avrupa’nın önemli ülkesi Macaristan ile Orta Anadolu’nun köklü bir kültüre ve tarihe sahip şehri Kayseri arasında kültürel, ticari, turizm ve akademik ilişkileri en üst seviyeye taşımak için çaba sarf edeceğini anlattı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin kısa süre içinde geliştiğine dikkati çeken Şahbaz, şöyle konuştu:

“Geçen temmuz ayında başlayan iletişim sayesinde ilişkiler inanılmaz derecede ilerledi. Şehirler kardeş oldu, üniversiteler işbirliği yapmaya başladı. Türkiye ile Macaristan’ın pek çok ortak noktası var. Macaristan, Tük iş adamlarına ve yatırımcılara çeşitli cazip yatırım imkanları sunuyor. Bugüne kadar zaten iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesi yönünde çalışıyordum. Bundan sonra da devam edeceğim. Kayseri’nin yanı sıra Nevşehir, Kırşehir ve Niğde şehirleri de konsolosluğun sorumluluk bölgesinde olacak.”

Açılışa Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Vali Yardımcısı Davut Haner, Hovari ve Şahbaz ile Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve davetliler katıldı.

Kaynak: AA – 12.9.2013