İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kocaeli’de Macaristan Fahri Konsolosluğu Açıldı

Kocaeli’nin Gebze İlçesinde, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Macaristan Türkiye Başkonsolosu ve Büyük Elçisinin katılımıyla, Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosluğu açıldı.


Kale Balata ve Radyatörde düzenlenen fahri konsolosluğun açılış törenine, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Dr.Tanos Hovari, Macaristan Başkonsolosu Gabor Kiss ve Kocaeli protokolü katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Macaristan Kocaeli Fahri konsolosu Alparslan Kaya, “Bugün Türkiye ve Macaristan için önemli ve özellikle bölgemiz için önemli bir gündür. Her ne kadar Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişki Osmanlıya dayansa da Kocaeli Konsolosluğu ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerçekten çok büyük önem arz edecektir” dedi.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Dr.Tanos Hovari, Kocaeli’nin bir geleceği olduğunu belirterek, “Burada yerel makamlar çok iyiler. Elbette ki burada ticaret çok önemlidir. Tabi en önemlisi Macaristan’ın burada fahri konsolosluğu açmasının en önemli sebebi, bu bölgenin bir geleceği olduğudur” dedi.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Dr.Tanos Hovari ve Kocaeli valisi Ercan Topaca, Kocaeli Fahri Konsolosu Alparslan Kaya’ya sertifika verdi. Ardından yapılan törenle fahri konsolosluk açıldı.

Kaynak: İHA – 20 Haziran 2013