İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KTO Başkanı Hiçyılmaz: “500 Milyar Dolar Hedefine Ulaşabilmek İçin Gayret Etmeliyiz”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, hükümetin koyduğu hedefleri özel sektörün gerçekleştireceğini belirterek, “Hükümetimizin koyduğu 2023 hedeflerinde 500 milyar dolarlık hedefe varabilmek için bu gayretlerin içerisinde olabilmeliyiz” dedi.


Macaristan’daki Kaposvar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi (MÜ) arasında eğitim işbirliği ve Üsküdar Belediyesi ile Kaposvar şehri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın da katıldığı imza töreni Marmara Üniversitesi Sultanahmet Kampüsü’nde gerçekleştirildi. İmza töreni sonrası Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, eğitim konusunda göstermiş olduğu başarılardan dolayı Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a fahri doktora unvanı verdi. Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası’nda fahri doktora unvanını alan Başbakan Orban, teşekkürlerini dile getirerek, bu jestin Türkiye ile Macaristan arasındaki bağı güçlendireceğini söyledi.

Avrupa’nın giderek zayıfladığını vurgulayan Başkan Viktor Orban, “Biz Avrupalılar bunun böyle olmasını istemiyoruz. AB’nin bir kriz bölgesi olmasını istemiyoruz. Türkiye tam tersi yönde gidiyor. Türkiye’yi 13 yıl önce yine ziyaret etmiştim. O zamanki Türkiye ile şimdiki Türkiye çok farklı. Muhteşem gelişmesini şüphesiz görüyorum. Türkiye, küreselleşmenin kazananlarından biri” diye konuştu.

Türkiye ile Macaristan arasında imzalanan anlaşmalarda emeği geçen Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ise “Kayseri’nin dışa açılması konusunda çok büyük gayretlerimiz oluyor. Dış satımı, ihracatı ve dış ilişkilerine önem verirken fahri konsolosluğunu üstlendiği Macaristan’la olan ilişkilerimiz konusunda daha iyi noktaya gelebilmelerimiz konusunda çok büyük gayret göstermektedir. Bu gayretin bir parçası olmak adına da Macaristan’ın Miskolc Bölgesi’ndeki Ticaret Odası ile Kayseri Ticaret Odası arasında kardeş ticaret odası ilişkisi kurduk. O bölgenin belediye başkanın Kayseri’yi ziyareti sırasında ticari ilişkilerin gelişmesi açısından bir protokol imzaladık. Bu protokolü imzalamak suretiyle hem Kayseri’yle hem de Miskolc ile özellikle Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“MACARİSTAN BAŞBAKANI’NI KAYSERİ’YE BEKLİYORUZ”

Önümüzdeki yıl mayıs ayında Kayserililerin oluşturduğu heyetle Macaristan’ın Miskolc bölgesine gideceklerini dile getiren Hiçyılmaz, Macaristan Başbakanı’nın aslında Kayseri’ye de geleceğini ancak zaman kısıtlamasından dolayı gelemediğini belirterek, “Bundan sonraki süreçte Türkiye’ye geldiğinde mutlaka Kayseri’ye gelecektir diye düşünüyoruz” dedi. Hiçyılmaz, “Sadece ticari olarak değil, kültürel açıdan da tarihten gelen çok kuvvetli bağlar var. Bunu inşallah daha da geliştirerek devam edeceğiz. Kaldı ki hükümetimizin koyduğu 2023 hedeflerinde 500 milyar dolarlık hedefe varabilmek için zaten biz bu gayretlerin içerisinde olabilmemiz gerekiyor. Hükümet hedef koyuyor ama onları gerçekleştirecek olan özel sektördür. Özel sektörün temsilcileri olarak bizler bu gayreti göstereceğiz ki o zaman hedeflere varabilelim. Bu yüzden böyle güzel ilişkilerle hedeflerimize varacağız. Bu yüzden Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Başkanı Osman Şahbaz’a çok teşekkür ediyorum. Onların çabalarıyla Kayseri biraz daha üst sıralara çıkma gayreti içerisinde olabiliyoruz” dedi.

“İŞADAMLARI MACARİSTAN’A RAHATLIKLA GİDEBİLECEK”

Macaristan ile Türkiye arasında vize sorunlarının yavaş yavaş kalktığını söyleyen Başkan Hiçyılmaz, “İşadamlarının malları Avrupa Birliği’nde (AB) gayet rahat bir şekilde dolaşıyor. Ancak o malları üreten insanlarımız AB ülkelerine vize sıkıntısından dolayı çok rahat bir şekilde giremiyorlar. Bunun aşılması için Macaristan’ın göstermiş olduğu yakınlık söz konusu. Bu çerçevede bir protokol imzalandı ve Schengen Vizesi almak isteyen iş adamlarımız en az 2 yıl en çok 4 yıllık vizeyi rahatlıkla alacaklar” şeklinde konuştu.

“2015’TE 5 MİLYAR DOLAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Sahnede yer alan Macaristan ve Türkiye Bayrağı’nın bulunduğu güllü tabloda katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz tarafından yapılan tablo, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı da mutlu etti.

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Başkanı Osman Şahbaz ise, “Bir başbakanın kalkıp 13 yıl sonra Türkiye’yi ziyaret etmesi aslında Türkiye’nin çok farklı bir ülke haline geldiğini gözler önüne seriyor. 20 yıldan itibaren Macaristan’da yaşıyorum. Türkiye’nin o yıllarındaki halini de şimdiki halini de biliyorum.Şimdilerde Türkiye çok farklı bir noktada. Ancak bu bakışı oluşması siyasetçilerimiz, iş adamlarımız, belediye başkanlarımız, ticaret ve sanayi odası başkanlarımızdan dolayıdır. 2015 yılına kadar 5 milyar dolar dış hacmin yakalanması Ticaret odalarımızla iş adamlarımızla, sanayi ve benzeri kuruluşlarla oluşturacağız” diye konuştu.

KAYNAK: İHA – 18 Aralık 2013