İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar Bağımsızlık Bayramı Onuruna Ankara’da Resepsiyon Verildi

Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyona Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Ankara Türk Macar Dostluk Derneği Başkanı Prof.Dr.Anıl Çeçen, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Tosun Saral,


Dr. Fikret Tanzer, Macar Bilimler Akademisi Genel Müdürü Dr. Fodor Pal, Ankara Üniversitesi DTCF Hungaroloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Naciye Güngörmüş, Dr. Eva Kincses Nagy Büyükelçilik çalışanları, öğrenciler ile çok sayıda diplomat, sivil ve asker katılımcı iştirak etti.

Coşkulu ve kalabalık katılımcılar Lajos Kossuth’un anısına önce Büyükelçiliğin önündeki anıta çelenk koydular.

Büyükelçi Dr. Janos Hovari, resepsiyonda yaptığı konuşmada, geniş katılımcı topluluğunu görmekten dolayı çok memnun olduğunu dile getirirken, Macaristan’daki 1848-1849 ihtilali ve Özgürlük Savaşı’nın ülke tarihi için önemine dikkat çekti. Lajos Kossuth’un Macaristan özgürlüğü ve bağımsızlığı için vermiş olduğu mücadele sonunda Modern Macaristan’ın kurucusu sayabiliriz. Kossuth’un hayatından ve yolundan çıkartılacak bir çok ders olduğuna vurgu yaptı.

1849 Yılında Macaristan’ın bağımsızlığını ilan eden ve Macaristan’ın ” geçici ” sıfatıyla da olsa ilk Cumhurbaşkanı olan Kossuth Avusturya’ya karşı verilen savaşı Rusya’nın da Avusturya’nın yanında savaşta yer alması üzerine mağlup olmuş ve Osmanlı topraklarına Kütahya’da hayat sürmüştür.

1850 – 1851 Yıllarında ailesi ve himayesindekilerle birlikte Kütahya’da yaşamıştır. Macaristan için hazırlamış olduğu anayasa taslağını da burada yazmıştır.

İhtilalin Macaristan tarihinde bir dönüm noktası oluşturduğunu kaydeden Dr. Hovari, yeni nesiller tarafından tarihin iyi anlaşılması ve bilinmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Resepsiyon, katılımcılara yapılan Macar yemekleri ve tatlıları servisiyle devam etti.

Kaynak: Gürses Gazetesi – 15 Mart 2013