İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar devleti Türk halkından borç istiyor

Üst üste büyüme rekorları kıran Türkiye, dünya ekonomisinin güvenli limanı oldu. Türkiye’den borçlanmak isteyen Macaristan, bir ilki gerçekleştirerek tahvil ihracı için SPK’ya başvurdu.


IMF’den borç alan konumundayken borç veren durumuna gelen, hızla artan GSYİH ile Avrupa ülkelerini geride bırakan ve güçlü ekonomik performansıyla krizden etkilenmeyen Türkiye, Euro Bölgesi ülkeleri için güvenli liman oldu. IMF’ye 5 milyar dolarlık kredi açmasının ardından Avrupa’da para sıkıntısı çeken ülkeler de borçlanmak için Türkiye’nin yolunu tuttu.

DERİNLİK ARTACAK
Krizden çıkış arayan AB üyesi Macaristan, Türkiye’den borçlanma amacıyla TL cinsi tahvil ihracı için Hazine ve SPK’nın kapısını çaldı. Talep, yabancı bir ülkenin Türkiye’de devlet tahvili ihracı açısından ilk olurken yetkililer, “İstanbul Finans Merkezi, Türkiye’nin gözde projesi. Bu talepler finansal derinliğin artırılması için çok önemli” değerlendirmesini yaptı. Finans çevreleri, İş Yatırım ile çalıştığı öğrenilen Macar devletinin talebini doğruladı. Macarlar’ın, İş Yatırım aracılığıyla tahvil ihracının mümkün olup olmadığı konusunda kamu kurumları ile iletişime geçtiği bilgisi verildi. Konuyu doğrulayan SPK yetkilileri, daha önce yabancı banka ve kurumların Türkiye’de tahvil ihracatı yaptığını ancak yabancı devlet tahvili açısından talebin ilk olduğunu belirtti. Bu konuda yasal boşluk olduğunu ifade eden yetkililer, “Devlet tahvili ihracatında Hazine Müsteşarlığı’ndan izin alınması gerekiyor. Bu konuda yasal boşluk var. Yabancı devlet tahvil ihracı için mevzuat çalışması yapılabilir” değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın finans merkezi olacak
Macaristan ‘ın devlet tahvil ihraç talebi, dünyanın yeni finans merkezi olmak isteyen Türkiye ve İstanbul için de büyük önem taşıyor. Ekonomimizin dünyada dikkat çekmeye başladığını aktaran kaynaklar, “İstanbul Finans Merkezi Türkiye’nin gözde projesi. En son Viyana borsası ile Türkiye kote oldu. Bu alanda ciddi çalışmalar var. Böyle talepler finansal derinliğin artırılması için çok önemli” yorumunda bulundu. Macaristan’daki ekonomik çevreler ise hükümetin AB ile IMF’den maddi yardım istemeyeceği ve piyasalardan borçlanacağını belirtiyor.

KAYNAK: MEHMET NAYIR – SABAH – 25 Temmuz 2012