İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar Havayolları uçuşlarını durdurdu

Aylardır mali sorunlar yaşayan Macar ulusal havayolları MALEV uçuşlarını durdurdu.


Budapeşte havalimanında uçuş için bekleyen yüzlerce yolcu için de sürpriz olan bu kararın ardından havalimanında protestolar da yaşandı.

66 yıldır faaliyetlerini sürdüren Macar ulusal havayolları şirketi MALEV’in iflası sürpriz değil.

Şirket büyük zararlarla ve devlet desteğiyle ayakta tutuluyordu.

Yıllardır devlet fonlarıyla desteklenen MALEV’e aktarılan büyük hükümet desteği Avrupa Birliği tarafından rekabete aykırı bulunmuş ve Brüksel MALEV’in yaklaşık 400 milyon Euroluk devlet desteğini geri ödemesine karar vermişti.

MALEV yetkilileri ise şirketin ancak Ocak ayı sonuna kadar dayanabileceğini, bunun ardından ise değil devlet yardımlarını geri ödemek, çalışanların ücretlerini bile ödeyebilecek durumda olmadıklarını açıklamışlardı.

Geçtiğimiz yıllarda birkaç kez Rusya sermaye gruplarının da ortak olduğu MALEV’in adı geçen yıl özelleştirme projelerinde Türk Hava Yollarıyla birlikte de anılmıştı.

3 bin 700 MALEV yolcusunun da yurtdışında mahsur kaldığı bildirildi.

Bazı gözlemcilere göre THY MALEV’e ortak olmak istemiş, ancak görüşmelerden bir sonuç alınamamıştı.

2011 yılının son çeyreğinde büyük bir kampanyayla binlerce bilet satan MALEV’in yolcuların zararını nasıl karşılayacağı ise bilinmiyor.

Hükümet dün yaptığı bir açıklamada, stratejik bir devlet şirketi olan MALEV’in iflası halinde sadece iflas kararından üç gün önce bilet alan yolcuların zararlarını üstleneceğini açıklamıştı.

Kaynak: BBC Türkçe