İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar Politikacı Ceyhan’da

Macaristan’ın Jobbik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tomas Hegedüs, “Türkiye”nin en büyük şansı Atatürk gibi bir liderin gelmiş olmasıdır” dedi.


Osmaniye Belediyesi ile Macaristan’ın Tisavasvari Belediyesi’nin kardeş şehir protokolü imza töreni için Türkiye’de bulunan Türk Macar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Jobbik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tomas Hegedüs, beraberindeki Tisavasvari Belediye Başkanı Erik Flöp, Belediye Başkan Yardımcısı Andras Szentmihalyi ve Türk iş adamı ve çevirmen Mehmet İnceoğlu’ndan oluşan bir heyetle, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti.

Konuk heyet Başkan Sözlü’yü iki yılda bir Macaristan’ın güneyindeki Bugac kasabasında Ağustos ayında yapılan ve çeşitli coğrafyalarda yaşayan binlerce Türk’ün katıldığı “Dünya Macar-Türk-Turan Kurultayı”na davet etti.

Macaristan’da son seçimlerde yüzde 17 oy alarak ülkenin 3’üncü büyük partisi olan Jobbik (Daha iyiye) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hegedüs, “Türkiye ile yakınlaşmalıyız. Macaristan meclisinde şu anda 47 vekil ile Macaristan’ın vatanseverlerini temsil ediyoruz. AB ile birlikte ülkemiz her geçen gün geriye doğru gidiyor. Biz ise parti olarak yönümüzü doğuya çevirdik. Parti politikamız da bu şekilde. Türklerle Macarların kökeni birdir, Hunlar’dır. Türk-Macar kardeştir. Hedefimiz Türk Birliği yani Turan’dır. Bu birliktelik bizleri mutlu sona ulaştıracaktır” dedi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülkenin arasındaki bağın Atilla’nın kurmuş olduğu Büyük Hun İmparatorluğu’na kadar dayandığını belirterek, “Ceyhan Belediyesi olarak, Osmaniye Belediyesi ile işbirliği içinde bir döneme imza atan Tarkan Çizgi Romanı’nı, Macar dilene çevirip Macaristan’da yayınlanması için bir proje hazırlamak istiyoruz ” dedi.

Başkan Sözlü, Jobbik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tomas Hegedüs’ün Macaristan’daki Turan Kurultayı davetine gitmeyi çok arzuladıklarını dile getirerek, “Çünkü bu kurultay Macaristan- Türkiye ve Macaristan- Türk dünyası arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi acısından son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Daha sonra Başkan Sözlü tarafından Macar heyetine Bozkurt hediye edildi.

Kaynak: 8 Haziran 2012 – Haberfx Sitesi