İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar Prensi Rakoczi Müzesi’nde anıldı

Macar Prensi 2. Ferenc Rakoczi’nin 339. doğum günü dolayısıyla Tekirdağ’da bulunan Rakoczi Müzesi’nde anma programı düzenlendi. Eski Macaristan Büyükelçisi Dr. Janos Hovari, Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkilerin dostluk içerisinde geçtiğini belirterek, “Macarlar ve Türkler arasındaki münasebetler 22. yüzyılda da iyi ve kalpten gelen ilişki olacak” dedi.


Macar Prensi 2. Ferenc Rakoczi’nin 339. doğum günü dolayısıyla Tekirdağ’daki Rakoczi Müze`sinde düzenlenen programa eski Macaristan Büyükelçisi Dr. Janos Hovarı, Türk-Macar Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı Sedat Kaplan, Macar Bilim Akademisi Baş Danışmanı Dr. Tibor F. Toth ve dernek üyeleri katıldı. Türk-Macar Dostluk Derneği’nin davetlisi olarak Tekirdağ`a gelen eski Büyükelçi Dr. Janos Hovarı, Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkileri değerlendi. 2. Ferenc Rakoczi’nin evinin kendi yuvası olduğunu ifade eden Hovarı, “Bu ev bizim kalbimize çok yakın, çünkü bizim tarihimizi gösteriyor. Bizim vatanımız Macaristan’da karışık durumlar vardı, düşman bizim karşımızdaydı. Ama 17. yüzyıldan beri Türkler her zaman bizimle beraber savaştılar, bize destek verdiler, vatan verdiler. Bu münasebetler 1. Dünya Savaşı zamanındaydı. Macarlar Çanakkale’ye geldiler. Bizi korumak için Türk askerler Rusya’ya karşı cepheye gittiler. Maalesef uzun zaman 2. Dünya Savaşı’ndan sonra başka bir taraftaydık. Ama o zaman bitti. Ve biz NATO`da müttefikiz 1. Dünya Savaşı`ndaki gibi ve şimdi İngilizler, Amerikanlar ve herkes bizimle beraber. Macarlar ve Türkler arasındaki münasebetler çok önem taşıyor. Türkiye önemli bir ülke. Sanayisi çok önemli bütün Avrupa için. Ben büyükelçilik zamanımda çok çalıştım. İki başbakanla buluştum. Bence Macaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler iyi yolda. Her iki ülke arasında arkadaşlık var, işbirliği var. Anadolu’da şunu diyorlar; `Birlikte yolumuz uzun olacak.` Macarlar ve Türkler arasındaki münasebetler 22. yüzyılda da iyi ve kalpten gelen ilişki olacak” dedi.

Anma programı, 2. Ferenc Rakoczi`nin anıtına çelenk sunulmasının ardından eski Macaristan Büyükelçisi Dr. Janos Hovarı`nın şeref defterini imzalaması ile sona erdi.

1047259643571

Kaynak: İHA – 28 Mart 2015