İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macar-Türk Ekonomi Forumu

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, AK Parti’nin başarısının en büyük nedenlerinden birinin ekonomide gösterdiği başarı olduğunu söyledi.


Macaristan Ekonomi Bakanlığının desteğiyle Macar Ticaret ve Sanayi Odası’nın başkent Budapeşte’de düzenlediği “Macar-Türk Ekonomi Forumu”na katılım geniş oldu.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, forumda yaptığı “Türk-Macar ekonomik ilişkilerin durumu ve fırsatları” başlıklı konuşmada, Türkiye ve Macaristan arasında jeotermik, rüzgar ve nükleer enerji bağlamında ortak çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kiss ayrıca, “AK Parti’nin başarısının en büyük nedenlerinden birisi ekonomide gösterdiği başarıdır ve bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismiyle de özdeşmiştir” dedi.

Türk-Macar İşadamları Derneği Genel Sekreteri Dr. Kamil Nas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Macar Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun kasımda Ankara’da katıldığı Karma Ekonomi Konseyi toplantısından sonra, bugünkü forumun yapılan ilk toplantı olduğunu vurgulayarak “Türk-Macar ilişkilerinin gelişmesi yönünde çok önemli bir adım olmaktadır. Türk-Macar ilişkileri özellikle son yıllarda çok büyük ilerlemeler kaydetmiştir. İki ülke arasındaki dış ticaret 2002-2013 yılları arasında 4 kat artmış, 2013 yılında yüzde 26 oranında artarak 2.6 milyar dolar olmuştur. 2014 yılının ilk 8 ayında yine iki ülke arasındaki dış ticaret 7,6 oranında artış göstermiştir, son dört ayda bu artışın devam edeceği düşünülmektedir” dedi.

Nas ayrıca, her iki ülkenin konumlarından dolayı birbirlerine çok önemli fırsatlar sunduğuna değinerek, ”Macaristan, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı, Türkiye de Macaristan’ın Ortadoğu ve Asya’ya açılan kapısı niteliği taşımaktadır. Türk-Macar İşadamları Derneği olarak bu gelişmelere katkıda bulunmayı arzu etmekteyiz ve iki ülkenin ekonomik, ticari, kültürel, sosyal ilişkilerinin artırılması yolunda elimizden gelen gayreti göstermekteyiz” dedi.

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Balasz Hendrich ise Macar iş adamlarına, Türkiye’nin yabancı firmalara verdiği ekonomik destek sistemini tanıtan bir konuşma yaptı.

Kaynak: AA – 2 Aralık 2014