İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan Ankara Büyükelçisi TELE1’e konuştu: Türkiye ile yapacak çok işimiz var

Macar Milli bayramı nedeniyle dün Macar Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte TELE1’e konuşan Macaristan’ın yeni Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türk ve Macar benzerliklerine göndermede bulunarak ”Bana sordukları genel soru ‘Macarlar Türk mü?’ Benim de genel de cevabım ‘Hayır, Türkler Macar’ bu tabi işin şakası” dedi. Matis, Türk-Macar ilişkilerine değindi ve “Yapacak çok işimiz var” diye ekledi.


Macar Milli Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türkiye ile ikili ilişkileri, Türk-Macar dostluğunu TELE1’den Alp Yanardağ’a değerlendirdi.

‘DİLLERİMİZ BİRBİRİNE BENZİYOR’

Macaristan ve Türkiye’nin özellikle son zamanlarda kurduğu ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz ve sıkça dile getirilen Türkler ve Macarların ‘akraba’ olduğu fikri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sovyetler’den ayrıldıktan sonra Macar Tarihçilerinin yaptığı araştırmalara değinen Matis, “Türklerle ya da Finlerle olan akrabalığımız olduğuna yönelik iki ayrı görüş var. Ben tarihçi değilim bu yüzden şu veya şudur diyemiyorum. Ama muhtemelen her ikisi de biraz doğru” ifadelerini kullandı. Macarca ve Türkçenin arasındaki benzerliklere de değinen Matis, “Macarca ve Türkçe arasında dil yapısı birbirine çok benziyor. Başka hiçbir yerde böyle bir benzerlik yok. Bir Macar için Türkçeyi öğrenmek bir Türk için Macarcayı öğrenmek zor değil” değerlendirmesinde bulundu.

‘HEM TÜRKİYE HEM TÜRK DEVLETLERİNİN TANINIRLIĞI ARTIYOR’

Macaristan’a açılan Türk Konseyi İrtibat Ofisine ’de değinen Matis “Bu ofisle birlikte Macaristan’da ve Avrupa’da Türkiye’nin hem de diğer Türk devletlerinin daha da fazla tanınmasının yolu açıldı” dedi.

Kültür, eğitim, ekonomi ve siyasal alanda ikili ilişkilerin arttığına değinen Matis, “Son zamanlarda ikili ilişkilerimiz arttı. Önümüzdeki ay başında 4.Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi düzenleyeceğiz. Bunlar ikili ilişkilerin aslında çok güzel örnekleri” diye konuştu.

‘TÜRK KONSEYİNDE ÜSTLENDİĞİMİZ ÖNEMLİ BİR ROL VAR’

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türk Konseyi Zirvesi’ne de değinen Matis. “Türk Keneşi’nde bizim üstlendiğimiz önemli bir rol var, çünkü biz gözlemci üyesi olduk Türk Keneşi’nin ve bu çok değerli, Avrupa Birliği’nin üye bir ülkesi Türk Keneşi’nde gözlemci üye olarak yer alacak” ifadelerini kullandı. ‘Türk Keneşi’nin Budapeşte’de bir ofisini de açtık ve Türk Devletlerini Macaristan’a da davet ettik’ diyen Mattis, Türk Konseyi’nin Macaristan’da gerçekleşecek çalışmalarının önemine değindi.

‘İLİŞKİLERİMİZ SADECE SİYASİ DEĞİL’

Türkiye ve Macaristan’ın gelişmekte olan ticari ilişkileri hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye ve Macaristan arasında ikili ilişkilerin sadece siyasi olmadığına da değinen Matis Türk ve Macar hükumetinin eğitim konusunda da iş birliği halinde olduğunu belirterek, “Erasmus dışında Macaristan her sene 150 kişilik bir öğrenci kontenjan veriyor. Bu kontenjana giren Türk yüksek öğretim öğrencilerine tam burs veriyoruz” dedi. Türkiye ve Macaristan arasındaki ikili ilişkilerin daha da artacağını belirten Matis, “İkili ilişkilerimizde problem yok ama yapacak çok işimiz var” diye konuştu.

‘EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ DE VAR’

Ekonomik çalışmalarda da Türkiye ve Macaristan’ın ikili ilişkilerde yeni bir sisteme yaratmak istediklerini belirten Matis, “Türkiye Macaristan’da bir Banka açıyorsa. Hem Türkiyeli kurucular hem Macaristanlı kurucular ilgi görecekler 82-83 milyon nüfuslu bir ülke 10 milyon nüfuslu ülkeden daha güçlüdür. Hem Afrika’da hem diğer 3. Bölge ülkelerinde ortaklaşa çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: TELE1 – 22.10.2019