İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan Dostluk Anıtı Törenle Açıldı

Gölcük Belediyesi ve İmre Thököly-İlona Zrinyi Macar Dostluk Derneği birlikteliğinde Macaristan Dışişleri Baknalığı Müsteşarı Zsolt Nemeth’in katılımı ile Kavaklı Marina alanı içerisinde tertip edilen törenle Gölcük’e gelen Macar Mülteciler anısına yapılan Macar Dostluk anıtı törenle hizmete açıldı.


Gölcük Belediyesi tarafından Gölcük Kavaklı sahilinde yapılan Macar Dostluk Anıtı töreninde Dünya ülkelerine kardeşlik mesajları verildi.

Macar Dostluk Anıtı açılışına Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Jold Nimeth, Kabine Şefi Yardımcısı Mark Erszeği, Macaristan Ankara Büyükelçisi Doğa Balkanları Genel Müdürü Dr. Lanos Hovarı, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Gölcük Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe yöneticileri MHP İlçe Başkanı Necati Erdurmuş ve yönetim kurulu üyeleri,Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri katıldılar.

Açılış programı saygı duruşu ve akabinde Macaristan Milli Marşı ve Milli Marşımız İstiklal Marşı okundu. İlk olarak Kocaeli Thököly İmre- İlona Zrinyi Macar Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal, ardından Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş konuştu. Başkan Ellibeş “Bölgemizde uzun yıllar önce yaşandığı Macar Mültecilerimizin Örcün, Hisareyn, Bahçecikte yaşadıkları ileri sürülen ve bizlerle dostluk köprüsü kurmamıza vesile oldular. Bizlerde Gölcük’ümüze böyle güzel bir anıtı yaptık bugün Macaristan yetkililerimizin gelmesiyle açılışını yapıyoruz tüm Macar Mültecilerimizi rahmetle anıyoruz dedi.

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Kocaeli ve Gölcük artık Macaristan dostluk köprüsü kurulmuştur. 1700 yıllarında bölgemizde Macar Thököly İmrelilerin yaşadıkları bunların anısına ise burada yapılan bu güzel anıt Macaristan dostluğumuzu pekiştirecektir. Buda tüm dünyaya dostluklarımızı pekiştirmek dünya ülkelerinin artık barıştan yana olmalarını, bununda örneğini bugün burada Macaristan ile birlikte kurmuş olduk. Bu vesileyle burada yapılmasında desteği olan herkese teşekkür ediyorum dedi.

Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Jold Nimeth ise yaptığı konuşmasında, Türkiye Avrupa birliğine girme aşamasındadır. Bizler burada bugün bu güzel anıtın açılışını yaparken Gölcük Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz, bundan sonra Kocaeli ve Gölcük Macaristan dostluk köprüsünü pekiştirmiş olduk. Gölcük Kavaklı’da açılışını yapacağımız bu anıta bundan sonra Turizm yönünden de büyük destek olacaktır, Macaristan dan buraya ziyaretçilerin gelmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız bundan sonra Macaristan olarak Gölcük Belediyesine her türlü yardım ve desteklerimizi yapacağız dedi.

Konuşmaların ardından Kavaklı sahilinde yapılan Macar Anıtının açılışı Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Jold Nimeth, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile birlikte kurdelayı çektiler daha sonra Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Jold Nimeth, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş anıta ilk çelenkleri koyarak saygı duruşunda bulundular.

Kaynak: Yeni Kocaeli Gazetesi – 20 Haziran 2013