İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan, İstanbul’a İşadamı Başkonsolos Atadı

Macaristan, Türkiye’nin finans ve ticaret merkezi İstanbul’a genç bir işadamını başkonsolos olarak atadı.


Ülkesinde uluslar arası ticaret yapan işadamı kökenli diplomat Ürdün’e büyükelçik teklif edilmesine rağmen İstanbul’a başkonsolos olmayı tercih etti.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz ve TEMPO UNO KFT şirketi ortaklarından İsmail Hakkı Şahbaz, Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Gábor Kiss’e (43) hoş geldin ziyaretinde bulundu.

İstanbul’u çok beğendiğini, ailesi ile birlikte İstanbul’da bulunmaktan ve İstanbul’da görev yapmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade eden Gábor Kiss, ilk görev yerinin İstanbul olmasından büyük onur duyduğunu belirtti. Kiss, Budapeşte’de başarılı bir işadamı olduğunu, ulusal ve uluslararası ticaret yaptığını, bugün ise devletine bir diplomat olarak hizmet ettiğini, günümüzde diplomasinin başarılı ekonomilerden geçtiğini, kendisinin de uluslararası ticarette elde ettiği tecrübe ve bilgiyi şimdi başkonsolos olarak İstanbul’da sürdürdüğünü söyledi.

Başkonsolos Kiss, göreve atanmadan önce kendisine Ürdün’e büyükelçik teklif edildiğini, fakat İstanbul’a başkonsolos olmayı tercih ettiğini anlattı. Kiss, başarılı Türk işadamı ve yatırımcılara ülkesinin ve kendi kapısının her zaman açık olduğunu vurguladı. Gábor Kiss, 2012 yılı içerisinde Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın Türkiye’yi ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi. Başkonsolos Kiss, ‘Gelişen ve büyüyen İstanbul ve Türkiye’yi mutlulukla takip ediyoruz’ dedi.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz da Macaristan’daki iş hayatı ve dernek çalışmalarından Başkonsolosa bilgi verdi ve İstanbul’a hoş geldiniz dileklerini iletti. Şahbaz, ‘’Genç, dinamik ve ekonomiyi yakinen bilen bir diplomatın İstanbul’da görev yapıyor olması biz işadamları için büyük bir şans’’ dedi. 

Kaynak: CİHAN – 4 Mayıs 2012