İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan İstanbul’da kültür merkezi açacak

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, Türk kültürünü tanıtım amacıyla Budapeşte’de açacağı ‘Yunus Emre Kültür Merkezi’nin bir benzeri olan Macar kültürünün tanıtmak için ‘Balassi Intézet Kültür Merkezi’nin İstanbul’da da açılması için girişimlerde bulundu.


Macaristan İstanbul Balkonsolosu Gabor Kiss ile Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Istanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof.Dr. Ahmet Emre Bilgili’yi ziyaret etti.

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, geçtiğimiz Şubat ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan ziyaretlerinde Macar Başbakanı Orban Viktor’a; (Biz Türkiye olarak Budapeşte’de Yunus Emre Enstitüsü’nü en kısa zamanda hayata geçirip açılışını gerçekleştireceğiz. Macar tarafı olarak sizden de Türkiye’de bir Macar Enstitüsü açmanıza memnun oluruz) şeklinde ifade etmişti. İşte bizde bugün Sayın Başbakanın bu güzel önerisini Macar tarafı olarak gerçekleştirmek için buradayız. Dünyanın birçok ülkesinde Balassi Intézet Kültür Merkezi olarak hizmet veriyoruz. Kültürün merkezi olan İstanbul’da bu kültür merkezimizi açmak istiyoruz. Macaristan Hükümetimiz Türkiye’de bu kültür merkezini bir an evvel açılmasını istemektedir. İstanbul’un merkezi ve prestijli bir bölgesinde kültürel etkinlikleri yapabileceğimiz, kütüphanesi, tiyatro salonu olan bir yere ihtiyacımız var. Türkiye Budapeşte’de Yunus Emre Enstitüsünü açmak konusunda çok hızlı davrandı. Takdir ediyoruz.” dedi.

Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili de bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Macar Kültür Merkezini açılması hususunda Kültür Bakanlığı olarak ortak çalışmalara hazır olduklarını belirten Bilgili, “Bu güzel çalışmanın başlangıcı hayırlı sonu da hayırlı olur. İki kurum da çalışmalarını yapsın. Bir ay sonra sizi makamınızda dersimizi çalışmış olarak ziyaret edeceğim.” dedi.

TÜMÜŞAD Başkanı Şahbaz da Budapeşte’deki Yunus Emre Kültür Merkezi’nin çok önemli ve prestijli bir mevkide olduğunu, Macarlara da benzer kalitede bir yerin yakışacağını. Bu kültür merkezlerinin dost iki milletin birbirlerine daha da yakınlaşmasına vesile olacağına vurgu yaptı.

KAYNAK: Haber7 – 18 Mart 2013