İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Göreve Başlıyor

macaristan-kayseriKayseri’nin Macaristan Fahri Konsolosluğu 12 Eylül 2013 Perşembe günü açılıyor. Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsololuğu’na atanan Osman Şahbaz çalışmalarına başlıyor.


Kayseri’ye Macaristan’ın Fahri Konsolosluğunun açılması nedeniyle, önce Macaristan Kayseri Konsolosluğu ofisinde açılış töreni düzenlenecek. Sonrasında Kayseri Ommer Hotel Yakut salonunda Macaristan’dan gelen heyet ve Kayseri’den katılan misafirler onuruna Kayseri mutfağından seçme yemeklerin sunulacağı tören düzenlenecek.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin ev sahipliği yapacağı törende Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve Borsod-Abaúj-Zemplén Eyaleti Miskolc Ticaret Odası Başkanı Bihall Tamás ile ortak işbirliği protokolü anlaşması da imzalanacak. Bu protokol ile Miskolc ve Kayseri arasında ekonomik, sanayi ve ticari ilişkilerin üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor. Mayıs ayında Miskolc Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi arasında ortak işbirliği protokolü Miskolc’de imzalanmıştı.

Fahri konosolosluk açılış törenine Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Prof.Dr. Hóvári János, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Mehmet Özhaseki, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gábor, Konsolos Szanto Peter, Ticaret Ataşesi Weisz János, Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákos, Miskolc Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Torma András başta olmak üzere çok sayıda Macar bürokrat ve işadamı ile Kayseri protokolü ile sanayici ve işadamının katılması bekleniyor.

Bu yıl 21 -23 Mayıs tarihlerinde Macaristan Miskolc şehrine Kayseri’den geniş bir heyet ile ziyarette bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki “Kardeş Şehir” protokolünü Başkonsolos Gabor Kiss ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz’ın da katıldığı törende imzalamıştı.

Macaristan Fahri Konsolosluğuna atanan Kayserili işadamı Osman Şahbaz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den sonra Macaristan Cumhurbaşkanı Dr. Ader Janos tarafında Devlet Üstün Hizmet Madalyası Şövalye Nişanı takdim edilen ikinci Kayserili Türk oldu. Şahbaz, yaşamını, yatırımlarını ve ticaretini Kayseri, İstanbul ve Budapeşte’de yapıyor. Şahbaz, her iki ülke sosyal entelektüel dokusunu, kültür, ticaret ve siyasi yaşamını çok yakından tanıyor.

KAYNAK: Cihan Haber Ajansı – 7 Eylül 2013