İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan, Kayserili fahri konsolos arıyor

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, Kayseri’ye bir fahri konsolos atamak istediklerini söyledi.


Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz ile Kayseri’yi ziyaret eden Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, ziyaret amacını “Kayseri’nin akıllı, zeki, yatırımcı, tüccar ve sanayicilerini Macaristan’a yatırıma davet etmeye geldim” sözleriyle ifade etti.

Günübirlik ziyarete Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili A. Serdar Altuntuğ, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Köseoğlu, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Asaf Mehmetbeyoğlu, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yard.Doç.Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü ve Boyteks Üretim Tesislerini gezmeyi sığdıran Başkonsolos gördüğü manzara karşısında hayret ve takdirlerini dile getirdi. Başkonsolos ticari ve girişimcilik becerisiyle Türkiye’de öne çıkan bir Kayseriliyi ülkesinin fahri konsolosu yapmak istediğini dile getirdi.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Köseoğlu’nu Başkanlık makamında ziyaret eden Başkonsolos Gabor, kendisinin de bir ekonomist olduğunu ve uluslararası firmaları yönettiğini, Kayseri’deki sanayicileri Macaristan’da görmekten büyük mutluluk duyacağını, Macaristan’da son seçimde iktidara gelen hükümetin yatırımcılara birçok kolaylık ve imkan tanıdığını aktardı.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz da Macaristan’da 3 bin 450 yabancı sermayeli şirket bulunduğunu Kayseri menşeli firmaların da tam bu zamanda Macaristan’a yatırım yapmalarının çok isabetli olacağını, gelir vergisinin yüzde 16 ve kurumlar vergisinin yüzde 10 olduğunu ifade etti. Şahbaz, özellikle de inşaat, tekstil, emlak, termal ve sağlık yatırımları için çok cazip olduğunu vurguladı. Köseoğlu ise KSO yönetiminde bu konuları değerlendireceklerini belirtti.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yard.Doç.Dr. H. Mustafa Palancıoğlu ve Yard.Doç.Dr. Fazıl Canbulut da ziyaret sırasında heyete hazırlamış olduğu powerpoint sunum ile kısaca Kayseri’nin öncelikli yatırım konularını ve alanlarını anlattı. Macar heyeti Genel Sekreter Palancıoğlu’nun hazırlamış olduğu sunumu hayranlıkla izledi. Kayseri’nin bu kadar gelişmiş ve yoğun bir sanayi yatırımının olduğunu duyduklarında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Başkonsolos Gabor, en kısa zamanda Kayseri’ye yeniden daha geniş bir işadamı heyetiyle gelmeyi arzuladıklarını söyledi. Palancıoğlu da heyeti Kayseri’de yeniden ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü ise ziyarette Başkonsolos Gabor’a Türkiye’deki en başarılı organize sanayi bölgelerinden bir tanesi olduklarını, 850 fabrikada 52 bin kişinin çalıştığını, 180 km’lik asfalt yollarının bulunduğunu, her türlü ihtiyacının kendi içerisinde karşılayan bir yapının olduğunu söyledi.

Başkonsolos Gabor Kıss ise “Böyle başarılı sanayiciler Macaristan’da da rahatlıkla yatırım yapabilir ve her türlü desteği de vermeye hazırız.” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Asaf Mehmetbeyoğlu, makamında Macar heyetini kabul etti. Mehmetbeyoğlu kısa zaman önce Budapeşte’ye geldiğini Gül Baba Türbesini ziyaret ettiğini, Osmanlı eserlerinin Macaristan’da hala ayakta olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Başkonsolos da 2013 yılı içerisinde Kayseri’de Macar Günleri düzenlemeyi önerdi. Ticari, kültürel, sanatsal ilişkilerin yoğunlukla ele alınacağı bu organizasyonu Kayseri’de yapmayı arzuladıklarını ifade etti. Başkonsolos Gabor, ikili ilişkilerin daha da gelişmesi için Kayseri’de fahri Konsolosluk da açabileceklerini söyledi. Başkan Mehmetbeyoğlu da Kayseri’de Macaristan’ı fahri konsolos olarak temsil edebilecek liyakat sahibi birçok işadamının olduğunu vurguladı.

Macar heyeti son olarak Kayseri’de Boyteks üretim tesislerini Genel Müdür Önder Honi ile birlikte gezdi. Tesisin bu kadar temiz, teknolojik ve modern olmasını takdir eden Başkonsolos, bir çok inovaktif ürünü görme imkanı bulduğunu ifade etti.

Kaynak: CİHAN – 4 Temmuz 2012