İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan Nazilere karşı

Macaristan’da aşırı sağcı Jobbik partisinden bir milletvekili, “ulusal güvenlik için Yahudilerin fişlenmesi gerektiğini” söyleyince halk sokağa döküldü. Başkent Budapeşte’de 10 bin kişi ırkçılığa karşı yürüdü.


Macaristan’nın başkenti Budapeşte’de bulunan parlamento binasının önünde önceki gün toplanan yaklaşık 10 bin kişi, aşırı sağcı Jobbik partisi tarafından dile getirilen ırkçı söylemleri protesto etti. Jobbik üyesi milletvekili Marton Gyongyosi’nin ‘ulusal güvenlik için Yahudi kökenli kişilerin, özellikle bakan ve vekillerin araştırılıp ifşa edilmesi gerektiği’ sözleri üzerine kalabalık, vekilin istifasını istedi.

‘Soykırım listeyle başladı’
Gyongyosi’nin geçtiğimiz hafta söylediği sözler üzerine özür dilemiş olmasına rağmen kalabalık protestonun “Nazizme karşı en büyük eylem” olduğunu açıkladı. Ülkenin iktidardaki merkez sağ partisi Fidezs’in meclis grubu başkanı Antal Rogan da bazı sağcı ve solcu politikacılarla birlikte gösteriye katıldı.
“Jobbik, Macaristan için gerçek ulusal risktir” yazılı pankartların taşındığı gösteride konuşma yapan Rogan, “20. yüzyıldaki bütün soykırımlar listelerle başlamıştı. Tarih kitaplarının en karanlık sayfalarına ait olayların yeniden yaşanmasına izin veremeyiz” dedi.

‘Faşizm virüstür’
Macaristan’ın eski başbakanı Gordon Bajnai de gösteriye katıldı. Bajnai, “Eğer Macaristan siyasetinde yeni normal bir çağa geçmek istiyorsak Nazilere karşı olan herkesle ekip oluşturmalıyız, Nazilerle değil. Bu güç için olsa bile” yorumunu yaptı. Gösteriye katılan Macaristan Sosyalist Partisi Başkanı Attila Mesterhazi ise, “Faşizm bir vi-rüstür ve bu virüsü Jobbik yayıyor” dedi. Ülkenin üçüncü büyük partisi Jobbik, 386 sandalyeli parlamentoda 44 vekile sahip. Yahudi Soykırımı sırasında 500 bin ila 600 bin Macar Yahudi öldürülmüştü. Bugün Macaristan’da yaklaşık 100 bin Yahudi yaşıyor.

KAYNAK: Milliyet- 4 Aralık 2012