İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Köver Tarabya Köşkü’nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve beraberindeki heyeti Tarabya Köşkü’nde kabul etti.


Cumhurbaşkanı Gül, Türk halkının Macar halkı ile tarihin eski yıllarına giden köklü bir beraberliği olduğunu ve dolayısıyla bu iki halkın birbirlerine ayrı bir sempati duyduklarını ifade etti. Bugün de iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü şekilde devam etmesinden memnuniyet duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan’ın önceki Cumhurbaşkanı Schmitt’in 2011’de Türkiye’ye resmî ziyaret gerçekleştirdiğini ve hatıralarını hâlâ muhafaza ettiği bu ziyaretin iki halk arasındaki kadim bağların daha da kuvvetlendirilmesini sağladığını kaydetti.

“PARLAMENTER DİPLOMASİ, HALKLAR ARASINDA KARŞILIKLI ANLAYIŞI GELİŞTİRİYOR”

Son dönemde iki ülke arasındaki parlamenter iş birliğinin yoğunluk kazandığını ve temasların arttığını, TBMM Başkanı Çiçek’in geçen yıl Macaristan’ı ziyaretinin ve Köver’in Türkiye’ye yaptığı ziyaretin şüphesiz bu alandaki ilişkilerin gelişimine hizmet edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, parlamenter diplomasinin halklar arasında karşılıklı anlayışın geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıdığını söyledi. Bu itibarla TBMM ve Macaristan Ulusal Meclisi bünyesindeki dostluk gruplarının iki parlamento arasındaki iş birliğinin ilerletilmesinde aktif rol oynayacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ekonomik ve ticari iş birliğinin daha da ilerletilebileceğini belirtti. Karşılıklı yatırımların teşvik edilmesinin ve halen 2 milyar dolar civarında seyreden ikili ticaretin geliştirilmesinin önem taşıdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, son olarak, Macaristan Cumhurbaşkanı Ader’e en iyi dileklerinin iletilmesini istedi.

MECLİS BAŞKANI KÖVER: “DOSTLUK VE İTTİFAK İLİŞKİLERİNİ HER ALANDA GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Sözlerine Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti vurgulayarak başlayan Ulusal Meclis Başkanı Köver ise, Cumhurbaşkanı Ader’in selamlarını getirdiğini, Türkiye ile Macaristan arasındaki sağlam dostluk ve ittifak ilişkilerini her alanda daha da geliştirmek istediklerini ve iki ülkenin parlamentoları arasındaki iş birliğinin son yıllarda kayda değer ivme kazandığını söyledi. Bu kapsamda TBMM Başkanı Çiçek’i Macaristan’da misafir etmekten onur duyduğunu ifade eden Meclis Başkanı Köver, Türkiye ziyaretinin son derece verimli geçtiğini ve parlamentolar arasındaki sağlam bağların pekiştirilmesini sağladığını kaydetti.

Dostluk grupları arasındaki temaslarla parlamenter ilişkilerin yoğun bir şekilde devam etmesini hedeflediklerini belirten Meclis Başkanı Köver, Türkiye’nin Macar vatandaşlarının yurt dışına yaptıkları turistik seyahatlerde en çok tercih edilen ikinci ülke olduğunu ve bu kapsamda yılda ortalama 100 bin vatandaşın Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlattı. Bu itibarla, ziyaret programında Ankara ve İstanbul’un yanı sıra Nevşehir ve Tekirdağ’ın da yer almasının kendisini çok memnun ettiğini belirten Meclis Başkanı Köver, Cumhurbaşkanı Ader’in Cumhurbaşkanı Gül’e yönelik davetini iletti.

KAYNAK: tccb.gov.tr – 10 Mayıs 2013