İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan’dan Kayseri’ye kardeş şehir teklifi

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, beraberindeki Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz ve Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Asistanı Livia Nyary Akcal ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.


Ziyarete Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Serdar Altuntuğ ev sahipliği yaptı. Kayseri’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere dikkat çekerek “Türkiye bizim müttefikimiz ve dostumuzdur.” dedi. Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine her zaman destek verdiklerini ifade eden Gabor, Macaristan ile Türkiye arasında var olan ilişkileri ticari alanda da geliştirmek istediklerini anlattı. Bu amaçla Kayseri’yi ziyaret ettiklerini ifade eden Gabor, “Bu ziyaret ticari anlamda ilişkilerin daha da gelişmesi için atılan ilk adımdır. Ümit ediyorum ki bundan sonra birlikte önemli işler yaparız.” şeklinde konuştu.

Kayseri ile Macaristan’da bir şehir arasında kardeş şehir ilişkileri kurulmasının yapılacak işbirliğini kolaylaştıracağını kaydeden Gabor, “Kayseri’ye benzeyen, Kayseri profiline uygun Macaristan’da bulunan bir büyük şehirle kardeş şehir sözleşmesi imzaladıktan sonra bütün kapılar daha kolay açılır.” ifadelerini kullandı.

Başkanvekili Serdar Altuntuğ ise iki ülke arasında tarihten gelen bir dostluk olduğunu hatırlattı. Altuntuğ, “Bu güzel ilişkiyi daha da ileriye götürmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” dedi. Altuntuğ, “Kayseri son yıllarda ciddi yatırımlar yapan bir şehir. Sanayi ve ticaret anlamında, sportif anlamda gelişmeler kaydeden bir şehir. Bundan sonraki dönemde de Macaristan ile ortak iş yapmayı isteriz.” diye konuştu.

Kayseri’nin tarihi hakkında da konuklarına bilgi veren Altuntuğ, Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, Kültür Yolu, Kayseri Mahallesi, Kale İçi Kültür Sanat Merkezi gibi önemli projelerinden söz etti.

KAYNAK: CİHAN, 4 Temmuz 2012