İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan’dan Kuru Yonca İthal Etmeye Başladık

Macaristan’dan Türkiye’ye yüksek protein oranına sahip kaliteli ‘2. biçim kuru yonca’ ithal ediliyor. 5’er TIR’lık partiler halinde gönderilen kuru yoncalar yıl sonuna kadar 500 tona tamamlanacak.


Budapeşte’deki Erciyes Kft. firması sahibi Habib Berk, Macaristan’dan canlı hayvanın yanında şimdi de Kayseri ve Kırklareli başta olmak üzere isteyen şehirlere kuru yonca yollamaya başladığını söyledi. Şimdilik sadece Türkiye’de ki hayvan çiftliklerine Miskolc ve Tokai şehirlerinden kuru yonca yolladığını ifade eden Berk, “Protein değeri yüzde 17 – 21 seviyelerinde olany yoncaları, Türkiye’nin talep ettiği şekilde paketleyerek Konya’dan getirtmiş olduğumuz özel yapım makinalar ile daha sağlıklı, uzun ömürlü ve nakliyeye de kolaylık sağlayacak şekilde balyalıyoruz. Bu sene Türkiye’deki kuru yonca fiyatlarının yüksek oluşu süt ve et besi üreticisi çiftçilerimizi farklı alternatifler aramaya sevk etti. Biz de Macaristan’dan Türk çiftçisine katkı sağlıyoruz. 10 – 15 gün sonra ise 3. biçim yoncaları yollamaya başlayacağız. Kuru yoncayı Macaristan teslim tonunu 90 Euro’dan veriyoruz.” dedi.

Habib Berk, Macaristan’ın 1 Temmuz 2013 tarihinden bu yana yeni yürürlüğe koyarak uygulamaya başladığı karayollarında giden TIR’lardan kilometre başına hesaplama yaparak daha fazla ücret alması ile son dönemde nakliye aracı bulmakta zorlandıklarını belirterek, “Bu konunun da bir an evvel Türkiye ve Macaristan’daki yetkililerin çözüme kavuşturmasını istiyoruz.” dedi.

ŞAHBAZ: AB’DE ŞU ANDA EN UCUZ İNEK MACARİSTAN’DA

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Başkanı Osman Şahbaz ise verimli büyük düz Macar ovalarında tarım ve hayvancılık yatırımlarının Türkiye ve AB ülkelerine kıyasla daha ekonomik olduğunu, bundan dolayı protein oranı yüksek kuru yoncanın Macaristan’dan Türkiye’ye gönderilmeye başladıgını söyledi. Halihazırda Türkiye’deki hayvan varlığının kalitesini artırmak için Macaristan’dan 600 kg’lık damızlık Holstein, Jersey, Simmental, Montofon gebe düve ve damızlık Macar merinos ve uyumlu, kolay bakımlı, kaliteli yüne sahip, yağsız sulu etli Suffolk cinsi koyun ithal edildiğini de belirten Şahbaz şu bilgileri verdi: “Büyük baş hayvanlar Türkiye teslimi 2200 Euro ve koyunlar ise 200 Euro’dan teslim ediliyor. Kasaplık canlı inek kilogram fiyatı Macaristan’da 1.10 – 1.20 Euro mertebelerinde. Tabi Türkiye bu hayvanların ithalatına bir süredir müsaade etmiyor. Türkiye’nin etlik hayvan ithalatının 3 – 4 aydır kapalı olmasıyla birlikte, Macaristan’dan Belçika, İspanya, İngiltere ve İsrail’e ciddi miktarda etlik hayvan ihracatı devam etmektedir. Macaristan’dan en büyük hayvan alıcısı Türkiye’nin, etlik büyükbaş hayvan ithalatı kapatması ile birlikte Macaristan’daki canlı hayvan stoğundaki artışla birlikte fiyatlarında ciddi düşüş yaşanmakta. Macaristan’da istendiğinde ‘helal’ kesim yapılabilecek mezbahalar da bulunmaktadır. Avrupa Birliğinde şu anda en ucuz inek Macaristan’da bulunmaktadır.”

TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz, Türk yatırımcıların Macaristan’da hayvancılık ve tarım üzerine yatırım yapmalarının da çok cazip olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: Cihan Haber Ajansı – 23 Temmuz 2013