İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan’dan Sırbistan İçin Tarihi Özür

Macaristan Cumhurbaşkanı Ader, ülkesi adına 2. Dünya Savaşı’nda masum Sırplara zulmeden Macarların yaptıkları için özür diledi.


Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, Sırbistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Macaristan Cumhurbaşkanı olarak, ülkem adına, 2. Dünya Savaşı’nda masum Sırplara zulmeden Macarların yaptıkları için sizden özür diliyorum. Özgür ve demokratik Macaristan, bu kimseleri en sert biçimde kınamaktadır” dedi.

Janos Ader, Belgrad’daki temasları çerçevesinde Sırbistan Meclis Başkanı Neboyşa Stefanoviç ile bir araya geldi. Ader, Sırbistan Parlamentosundaki görüşmenin ardından, Genel Kurul salonunda milletvekillerine seslendi.

Macarlar’ın, 2. Dünya Savaşı’nda, masum Sırplara yaptığı tüm zulüm ve kötülükler için özür dileyen Ader, “Macaristan, bu kötülükleri yapan tüm Macarları kınamaktadır. Macaristan Cumhurbaşkanı olarak, ülkem adına, 2. Dünya Savaşı’nda masum Sırpları zulmeden Macarların yaptıkları için sizden özür diliyorum. Özgür ve demokratik Macaristan, bu kimseleri en sert biçimde kınamaktadır” diye konuştu.

Geçmişte yapılan zulümlerin yok sayılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Ader, ancak bireysel özürlerin Sırbistan ve Macaristan arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Ader, gelecek nesillere ölüm, yalan ve kin değil, hayat, adalet ve işbirliği bırakmak istediğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: Basın İlan Kurumu, 26 Haziran 2013