İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Macaristan’ın en yaşlı Türküne veda!

Macaristan’da oturum müsaadesi olan ve bu ülkede yaşayan en yaşlı Türk vatandaşı unvanına sahip olan 97 yaşındaki Servet Özgün hayatını kaybetti.


Macaristan’da ikamet eden en yaşlı Türk vatandaşı olduğu için Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından plaket de alan 97 yaşındaki Servet Özgün, 10 yılı aşkın süredir Macaristan Türk-Macar Ticaret Odası genel Sekreteri olan torunu Fadıl Başar ile birlikte yaşıyordu. 1917 yılında Yunanistan’ın Drama kentinde doğan Servet Özgün Ninenin kalp yetmezliği nedeniyle vefat ettiği açıklandı.

Macaristan’da yaşayan Türk vatandaşları Servet Ninenin cenaze töreninde hazır bulundu. Servet Nine, başkent Budapeşte’deki Türk Şehitliği’nin hemen yanındaki Müslüman mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine Macar milletvekilleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Macaristan Delegesi Suat Karakuş, Türk-Macar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Bülent Mete, Budapeşte Türk Büyükelçiliği yetkilileri olmak üzere oldukça kalabalık bir topluluk katıldı.

Suat Karakuş, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Macaristan’da oturma izni olan en yaşlı vatandaşımız olan 97 yaşındaki merhumeyi topağa verdiklerini ve oldukça kalabalık bir cemaatin kendisini son yolculuğuna uğurladığını söyledi. Karakuş ayrıca Macar milletvekillerinin yanı sıra bazı Türk dostu Macarların da cenazeye katıldığını belirtti.

Merhumenin torunu Macaristan Türk-Macar Ticaret Odası Genel Sekreter Fadıl Başar ise, 1917 Yunanistan Drama doğumlu olan Servet ninenin mübadele yıllarında Türkiye’ye geldiğini, son 10 yıldan bu yana ise Macaristan’da yaşadığını, Servet ninenin yaş itibarıyla Macaristan’da ikamet eden en yaşlı Türk olduğunu belirtti.

KAYNAK: İHA – 5 Haziran 2014