İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rum Dışişleri Bakanlığı, KKTC Macaristan Temsilciliği konusunda alarmda

Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, KKTC Macaristan temsilciliğinin faaliyete geçmesinden dolayı “alarmda” olduğu belirtildi.


Simerini gazetesi, “Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Türklerin Budapeşte’de Büro Açması Konusunda Alarmda” başlıklı haberinde, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, Macar yetkililerinin, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile bir araya gelmesi ve Macar hükümetinin müsamahasıyla KKTC’nin temsilcilik açması bilgilerin ardından “alarma” geçtiğini yazdı.

Bilindiği üzere KKTC Macaristan temsilciği geçtiğimiz Ekim ayında açılmış, açılış törenine KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami de katılmıştı.

KKTC Macaristan temsilciliğinin açılışına Macar yetkililerin de katılmasının endişe verici olduğunu yazan gazete, Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Macaristan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ve diğer yetkililerle de görüştüğünü anımsattı.

Rum Dışişleri Bakanlığı’nın ise buna hemen tepki verdiğini belirten gazete, Macar hükümetine yönelik tüm gerekli faaliyetlerin yapıldığını yazdı.

Habere göre, Rum Dışişleri Bakanlığı ayrıca Macar yetkililerinin, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile bir araya gelmesine ve Macar hükümetinin müsamahasıyla KKTC’nin temsilcilik açmasına sert itiraz ve protestolarda da bulundu.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın itirazları sonucunda, Macar hükümetinin ise “Güney Kıbrıs’a yönelik politikasını değiştirmediği ve herhangi bir yönetim organının KKTC Temsilciliği ile herhangi bir bağlantıya sahip olmayacağı” teyidinde bulunduğunu yazdı.

Macar hükümetinin, temsilciğin faaliyetlerine herhangi bir şekilde desteklemediğini yazan gazete, temsilciğin herhangi bir statüye de sahip olmadığını ileri sürdü.

Gazete, iyi haber alan kaynaklara dayanarak, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın, KKTC Macaristan Temsilciliği’nin derhal kapanması için durumu yakından takip ettiğini yazdı.

KAYNAK: Gündem Kıbrıs Gazetesi, 8 Ocak 2015