İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Slovakya’da, Türk tarihine ışık tutacak arkeolojik keşif

Slovakya’nın başkenti Bratislava yakınlarında bulunan Podunajské Biskupice bölgesinde devam eden yol yapım çalışmaları sırasında, 8’inci yüzyıldan kalma Avar mezarları bulundu.


Slovakya’nın başkenti Bratislava yakınlarında bulunan Podunajské Biskupice (Macarca: Pozsonypüspöki) bölgesinde devam eden yol yapım çalışmaları sırasında, 8’inci yüzyıldan kalma Avar mezarları bulundu. Söz konusu Avar mezarlarında oldukça nadide ve değerli eserlerin bulunduğu kaydediliyor.

Yol çalışmalarının ikinci etabı sırasında Avar mezarlarının tesadüfen bulunmasıyla birlikte bölgede arkeolojik çalışma başlatıldı. Büyük bir titizlikle devam eden çalışmalar, Avar Kağanlığı’nın tarihine ve Orta Avrupa’daki tarihsel hareketliliğe ışık tutulması konusunda büyük katkı sağlayacak.

Avar Kağanlığı bugünkü Macaristan, Ukrayna, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Romanya ve Sırbistan topraklarında, 562-823 yılları arasında hüküm sürmüş bir Türk devleti olarak biliniyor.

Bizans, Franklar, Cermenler ve Slav ülkelerine sayısız seferler yaparak, oldukça kudretli bir devlet kuran Avarlar, üzengi ve mancınık gibi araçların Avrupa’da tanınmasını sağladılar. Yapılan son arkeolojik keşifle birlikte, Türk tarihi ve Orta Avrupa tarihi açısında büyük önem arz eden Avarlar hakkında yeni bilgiler edinmek mümkün olacak.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı – 8 Şubat 2018