İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tekirdağ Başkanı Dalgıç’a Macaristan Devlet Nişanı

Geleneksel hale dönüşen ve bu yıl 49’uncusu düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali’nde 150 bin vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.


5 gün süren festivalde yurt dışı ve yurt içinden gelen misafirler ile şehirde adeta bayram havası esti. Genel olarak devlet nişanı gibi üstün hizmet madalyası Cumhurbaşkanları ya da Başbakanlara verilirken Türkiye’de ilk kez bir belediye başkanına verilmesi herkesi şaşırttı. Tekirdağ Büyükşehir belediye Başkanı Adem Dalgıç’ın Macaristan devlet üstün madalyasına layık görülmesi ve devlet nişanının Macaristan Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ve Macaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gabor Kıss tarafından kendisine takdim edilmesi büyük bir sürprizin yaşanmasına neden oldu.

MACARİSTAN’DA DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI

49. Kiraz Festivali etkinlikleri çerçevesinde sahil festival alanında kurulan sahnede gerçekleştirilen törende, Macaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Gabor Kıss tarafından Macaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Janos Ader adına Devlet Üstün Hizmet Madalyası Başkan Dalgıç’a takdim edildi. Başkonsolos Kıss yaptığı konuşmada, Başkan Dalgıç’ın göreve geldiğinden bu yana Türk-Macar ilişkilerinin gelişmesi ve iki ülke halkları arasındaki dostluğun pekişmesi için yaptığı çalışmalardan bahsetti ve bu onuru hak ettiğini söyledi. Macaristan Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilen Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç ise yaptığı konuşmada, Türk-Macar dostluğunu daha da ilerilere götürme adına elinden gelen gayreti gösterdiğini belirterek, Rakoczi ve Kelemen uzun yıllar Tekirdağ’da yaşadılar. Belki çok acı çektiler o dönemde ama 300 yıla yakın bir dostluk bağını bize hediye ettiler. 4 senedir görevdeyim ve 4 senedir bu dostluk bağının gelişmesi için elimden ne geliyorsa yapmak için çalıştım. Ama bu çalışmalarımı yaparak özellikle Tekirdağ Belediyesi çalışanları en önemlisi de Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile hep birlikte çalıştık. Ve bu ödüle layık görüldük. Macaristan Hükünetine ve Cumhurbaşkanına çok teşekkür ediyorum. Bu madalyayı Tekirdağ halkı adına alıyorum dedi. Törende Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hovari Janos’ta hazır bulundu.

Kaynak: Milliyet, 19 Haziran 2013