İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TİKA, Macaristan’da Osmanlı eserlerini restore edecek

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Dışişleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak Macaristan’a çalışma ziyaretinde bulundu. TİKA heyetinin ziyaret ve temasları sonunda ülkedeki Osmanlı eserlerinin restore edilmesi kararlaştırıldı.


TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Budapeşte’de önce Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Müsteşar Yardımcı Szabolcs Takács’ın verdiği çalışma yemeğinde Macar yetkililerle bir araya geldi ve kalkınma yardımları konusunda olası işbirliği alanları tespit edilip masaya yatırıldı. Bu görüşme sonucunda, Türkiye ile Macaristan iki dost ve kardeş ülke olarak, gelişmekte olan üçüncü ülkelere göreceli üstün olduğu alanlarda ortak proje yürütmek konusunda prensipte fikir birliğine vardı. Daha sonra da Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcı Peter Sztáray ve Macar Kalkınma Bankası Başkanı László Baranyai ve ekibi ile görüşmeler yapıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gabor, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve DEİK -DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Mimar Mühendisler Grubu (MMG) Genel Başkanı Avni Çebi ile birlikte MMG üyesi bir grup mimardan oluşan heyet Macaristan ziyaretinde yol haritasını belirledi.

Macaristan’daki Osmanlı eserlerini yerinde incelemek üzere, TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Osmanlı’dan kalma Gül Baba Türbesi, Kiraly Termal Fürdö, son Budin Valisi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa ve Akıncılar Şehitliği’nde ziyarette bulunup, yapılması öngörülen restorasyon hakkında bilgi aldı. Mohacs ve Pecs şehirlerine geçen heyet, belediye başkanları Erica Bodor ve Dr. Zsolt Pava’yı ziyaret edip şehirde yer alan Osmanlı eserleri hakkında bilgi adı.

1543-1686 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde olan Pecs’in ana meydanına damgasını vuran üzerinde ‘hilal ile haç’ın yer aldığı Osmanlı kubbeli Gazi Kasım Paşa Camii Osmanlı tarihindeki hoşgörünün, barışsever dünya için önemli bir referans olarak görülüyor. TİKA heyeti Pecs şehrinde kalıntıları bulunan Tarihi Ferhat Paşa Camii’ni TİKA ve bir hayırseverin katkılarıyla ayağa kaldırma kararı aldı ve çalışmalar başlatıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Pecs Belediye Başkanı Pava Zsolt’tan İdris Baba Türbesi’nin restorasyonu için söz aldı. Pecs’te çocuk hastanesi bahçesi içinde bulunan İdris Baba Türbesi, 1591’de yapılmış, uzun süre barut deposu olarak kullanılmış, 1963’te kısmen restore edilmiş. Tekrar kapsamlı restorasyon için TİKA tarafından çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı.

Szigetvar’a geçerek Zigetvar Belediye Başkanı Janos Kolovics tarafından şehirde bulunan kültürel mirasın korunması hakkında sunumu dinleyen TİKA heyeti, Szgetvar Kalesi içinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman Camii’nde incelemelerde de bulundu. TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Zigetvar Sultan Süleyman Cami için restorasyon uzmanlarıyla bir çalışma toplantısı yaptı. 16. yüzyılda inşa edilen Sultan Süleyman Camii, döneminin çatılı camilerine örnek teşkil ediyor.

Daha sonra, TİAK Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Macar-Türk Dostluk Parkını ziyaret etti, Kanuni Sultan Süleyman Hanı anıtına çelenk bıraktı ve Türk-Macar dostluğunu simgeleyen bir fidan dikerek, Macaristan gezisini noktaladı.

TİKA heyetinin temaslarını değerlendiren Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz; “Tarihi eserlerimizin onarılması noktasında, dünyanın beş kıtasında, yüz ülkeden fazla yerde faaliyet gösteren TİKA’ya Macaristan’da her türlü desteği ve katkıyı vermeye hazırız.” dedi.

Kaynak: CİHAN – 26 Eylül 2012