İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TİKA, Macaristan’daki Tarihi Eserleri Restore Etmek İçin Protokol İmzaladı

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Macaristan’ın Zigetvar Belediyesi sınırlarındaki Osmanlı eserlerinden olan ‘Türk Evi’nin restorasyonu için işbirliği anlaşması imzaladı.


Türk Macar ortak tarihi mirasının korunmasına yönelik karşılıklı iyi niyete dayalı mutabakat protokolü TİKA ve Macaristan Cumhuriyeti Zigetvar Belediyesi tarafından Ankara’da imzalandı. Ala Restorant’da düzenlenen yemekli toplantıda, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile Macaristan Dışişleri Bakan Müsteşarı Németh Zsolt, hazırlanan metinlere imza attı. Iki ülke ortak tarihini korumaya yönelik karşılıklı iyi niyete dayalı mutabakat protokolüne göre ilk olarak Macaristan’daki Osmanlı eserlerinden, Zigetvar’da bulunan Türk Evi’nin tarihi yapısına uygun olarak yeniden inşa edilip hizmete açılacak.

Bu projeler sonrasında Budapeşte’de Buda’da Tuna’ya hakim tepede bulunan Gül Baba Türbesi, Buda tarafında Tuna Nehri kıyısındaki Király Gyógyfürdő (Kral Termal Hamamı), Macaristan Milli Müzesi’ndeki Osmanlı eserlerinin onarımı, Pecs’deki İdris Baba Türbesi, Yakovalı Hasan Paşa Camii, Evliya Çelebi’nin bahsettiği Memi Paşa Camii ve hamamı, Eger minaresi ve camii, Arnavut Paşa Hamamı, Valide Sultan Hamamı gibi Macar Türk Osmanlı eserlerinin onarımı, restorasyonu konuları da konuşuldu. TİKA heyetinin en kısa zamanda Macaristan’a bir seyahatte bulunması da görüşüldü.

Toplantıya katılan Türk Macar İşadamları (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz da Macaristan Dışişleri Bakan Müsteşarı’nı Türkiye’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra, Türkiye ve Macaristan arasında çok derinlere ve geçmişe dayanan kadim dostluk ve kültür bağının güçlendirilmesi konusunda derneklerinin üzerine düşen sosyal, teknik görevleri şimdiye kadar gerçekleştirdiği gibi bundan sonra da her türlü vazifeyi icra etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Yemekli toplantıya; Macaristan Dışişleri Bakan Müsteşarı Németh Zsolt, Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Marc Aurel Erszegi, Dışişleri Bakanlığı Balkanlar Direktörü Pósa Krisztián, Dışişleri Bakanlığı Özel Sekreteri Lőffler Anna, Macaristan Ankara Büyükelçisi Prof.Dr. János Hóvári, Büyükelçilik 1. Müsteşarı Fehér Zoltán ve Ali Kemal Alpay, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Başkan Danışmanı Burhanettin Kapusuzoğlu, TÜMİŞAD Başkanı ve DEİK – DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Uzman Havva Pınar Özcan, Uzman Mehmet Bayrak, Uzman Mustafa Yazıcı ve Özel Sekreter Uğur Tanyeli katıldı.

Kaynak: Cihan – 20 Haziran 2013