İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TİKA’dan Macaristan’a Sağlık Malzemesi Yardımı

TİKA, Budapeşte’deki Szent Istvan ve Szent Laszlo Hastanesine çok sayıda tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulundu.


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Szent Istvan ve Szent Laszlo Hastanesinin Kadın Doğum Bölümü ve Yeni Doğan Ünitesi’ne tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulundu.

Törene, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nagy Szilard, TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan, KKTC Budapeşte Temsilcisi Büyükelçi Arif Altay, Yunus Emre Enstitüsü Budapeşte Türk Kültür Merkezi Müdürü Yakup Gül ve Szent Istvan ve Szent Laszlo Hastanesi Genel Müdürü Prof. Dr. Istvan Valyi-Nagy da katıldı.

Yapılan açıklamada, Nisan ayında Szent Istvan ve Szent Laszlo Hastanesi Kadın Doğum bölümünün, TİKA’nın Budapeşte temsilciliğinden yardım talebi üzerine, kadın doğum ve yeni doğan ünitelerinde ihtiyaç duyulan tıp malzemelerinin temin ederek hastaneye teslim edildiği belirtildi.

Teslim töreninde bir konuşma yapan Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türk ve Macar dostluğunun son yıllarda büyük bir ivme kazandığını, bugün TİKA tarafından Macar hastanesine yapılan tıbbi ekipman desteğinin bu ilişkilerin sadece siyasi değil, diğer alanlarda da ilerlediğinin göstergesidir dedi.

Fakılı ayrıca, “Macarları, Türkiye’de kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Üç yıl önce Macaristan ve Türkiye arasında Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Anlaşması imzaladık. Bu imzayı genelde ya komşu ya da kendimize yakın olarak kabul ettiğimiz ülkelerle imzalıyoruz. Bugün düzenlenen bu tören son yıllarda artan ilişkilerin de bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Havva Pınar Özcan ise, Macaristan’ın diğer Avrupa ülkelerine nazaran tıpta ileri bir ülke olduğuna değinerek “Macaristan AB ülkeleri arasında tıp eğitiminde, doktor niteliği ve birikimi konusunda ileri ülkelerden birisi durumunda. Türkiye de son yıllarda tıp konusunda önemli adımlar attı. Şu an Türkiye’ye bir çok milletten insanlar tedavi olmak için geliyor.”

Özcan ayrıca TİKA tarafından yapılan projede Türk ve Macar uzmanlarının başarı hikayelerinin kesişim noktası olacağına inandığını da belirtti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nagy Szilard yaptığı konuşmada, “Günümüz dünyasında karşılıksız yardım yapmak çok acayip bir durum olarak karşılanıyor. TİKA’nın bu projeye onay vermesi bizi gerçekten çok mutlu etti” dedi.

Nagy ayrıca, tarih kitaplarında Türklerin farklı ve yanlış tanıtıldığını ama bugün ki örnekte de olduğu gibi yardım sever bir millet olduğunu ve kendisinin Türkleri kardeş olarak addettiğini belirterek, “Son dört yılda beş defa Türkiye’yi ziyaret etme fırsatım oldu. Özellikle İstanbul’un gelişimi gerçekten inanılmaz. Türkiye’den örnek alabileceğimiz çok şeyin olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Haberler.com – 9 Haziran 2015